علت زرد شدن رنگ عرق چیست؟

علت زرد شدن رنگ عرق زیر بغل چیست؟

زمانی که متوجه لکه‌های زرد رنگ عرق بروی لباس خود می‌شوید ممکن است فکر کنید که رنگ عرق شما زرد است. اما به‌ ندرت پیش می‌آید که رنگ عرق، زرد باشد.

اغلب علت اصلی زرد رنگ شدن لکه‌های عرق، به ترکیب شدن مواد معدنی موجود در عرق بی‌رنگ با مواد شیمیایی موجود در دئودورانت یا ضد عرق مرتبط است. عرق حاوی مقدار زیادی نمک است، این در حالی است که اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده ضد عرق را آلومینیوم تشکیل می‌دهد لذا در اثر ترکیب این دو ماده با یکدیگر لکه‌های زردی روی لباس ایجاد می‌شود.

همچنین ممکن است باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در سطح پوست، چربی‌ها و پروتئین‌های موجود در عرق را تجزیه کرده، که نتیجه‌ی آن ظاهر شدن لکه‌های زرد رنگ بر روی لباس خواهد بود.

در ادامه برخی از دلایل زرد رنگ بودن لکه‌های عرق، مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

کروم­ هیدروزیس غده‌ی آپوکرین :

کروم­ هیدروزیس یک بیماری نادر است که منجر به بروز عرق زردرنگ بر روی لباس می‌شود. این حالت ممکن است فقط بر روی غده آپوکرین که به ناحیه زیر بغل، کشاله ران، پلک‌ها و ناحیه اطراف بینی محدود می‌شود، تأثیر بگذارد. این غدد عرق تا زمان بلوغ عمل نمی‌کنند .

با کروم ­هیدروزیس ، عرق تولیدشده توسط غده آپوکرین حاوی یک رنگ‌دانه قهوه‌ای مایل به زرد به نام لیپوفوسین خواهد بود. افرادی که این وضعیت را دارند اغلب بدنشان عرق زردرنگ ترشح می‌کند، اما ممکن است به دلیل تغییر شیمیایی لیپوفوسین به سبز، آبی یا سیاه تغییر رنگ دهد. علت بروز کروم­ هیدروزیس در بدن هنوز مشخص نشده است.

کروم ­هیدروزیس غده‌ی آکرین :

غدد آکرین تقریباً در تمام مناطق پوست حضور داشته و تا ۲ ماهگی به‌طور کامل عمل می‌کنند. این غده ، عرق بیش‌تری از غده آپوکرین در بدن تولید می کند و بیش‌تر عرق‌های بدن توسط آن‌ تولید می‌شوند.

اختلال کروم­ هیدروزیس ناشی از غدد آکرین حتی از اختلال کروم ­هیدروزیس آپوکرین نادرتر است. این اختلال عمدتاً به دلیل تجمع رنگ یا سایر مواد شیمیایی رنگی در بدن بروز می‌کند.

کروم ­هیدروزیس ناشی از غده آکرین ممکن است با بیماری شدید کبدی اتفاق بیافتد که موجب می‌شود سطح بیلی روبین شیمیایی زردرنگ درخون و  بدن بسیار بالا رود.

البته مصرف داروی فنزوپیریدین نیز ممکن است سبب زرد یا نارنجی رنگ شدن ادرار، اشک و عرق شود.

برای کنترل و رفع برخی بیماری های کبدی از جمله کبد چرب، علاوه بر دارو های شیمیایی که توسط پزشکان تجویز می شود، می توان از دمنوش درمانی کبد چرب، که توسط پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تهران تولید شده و توسط سازمان غذا  و داروی وزارت بهداشت، تایید شده. استفاده کنید.

زرد شدن عرق زیربغل

رنگ آمیزی پارچه

وقتی متوجه لکه های عرق زرد روی پیراهن می شوید ، بیشتر اوقات در ناحیه زیر بغل ، ممکن است تصور کنید که این به دلیل عرق زرد است. اما این به ندرت اتفاق می افتد. لکه های عرق زرد معمولاً به دلیل واکنش شیمیایی بین عرق بی رنگ و مواد شیمیایی حاصل از دئودورانت یا ضد عرق شما – خصوصاً آلومینیوم – رخ می دهد.

تجزیه چربی ها و پروتئین ها در عرق توسط باکتری ها و قارچ هایی که به طور عادی بر روی پوست شما وجود دارد که به لباس شما منتقل می شود ، می تواند در تشکیل لکه های عرق زرد نیز نقش داشته باشد.

مراحلی که می توانید برای کاهش بروز لکه های زرد زیر بغل استفاده کنید عبارتند از:

 • شستشوی لباس در اسرع وقت پس از سایش
 • عدم استفاده از ضد عرق یا دئودورانت اضافی
 • اجازه دهید که ضد عرق یا دئودورانت شما قبل از پوشیدن پیراهن خود خشک شود

با کلیک روی دئو درانت با کیفیت می توانید نسبت به خرید آن اقدام بکنید.

کرومیدروز یک بیماری نادر

کرومیدروز بیماری نادر است که باعث می شود فرد عرق رنگی ایجاد کند. این حالت معمولاً فقط روی غدد عرق آپوکرین که فقط به زیر بغل ، کشاله ران ، ناحیه پستان و سینه ها ، پلک ها و ناحیه اطراف بینی محدود می شود ، تأثیر می گذارد. این غدد عرق تا بلوغ کارایی ندارند.

با کرومیدروز ، عرق تولید شده توسط غدد آپوکرین حاوی رنگدانه زرد قهوه ای به نام لیپوفوسسین است. مبتلایان به این بیماری معمولاً عرق زرد را ترشح می کنند ، اما به دلیل اصلاح شیمیایی اضافی لیپوفوسین می تواند به رنگ سبز ، آبی یا سیاه باشد. علت کرومیدروز ناشناخته است.

کرومیدروز آکرین

غدد عرق آکرین تقریباً در تمام مناطق پوست رخ می دهد و تا سن 2 ماهگی کاملاً کاربردی می شود. این غدد عرق، بسیار بیشتر از غدد دستگاه گوارش هستند و بیشتر عرق های ترشح شده توسط بدن شما را تولید می کنند.

کرومیدروز آکرینی حتی نادرتر از شکل آپوکرین این اختلال است. این مشکل معمولاً به دلیل تجمع رنگها یا مواد شیمیایی رنگدانه دیگر در بدن است. کرومیدروز اکرین زرد ممکن است با بیماری شدید کبدی ایجاد شود که منجر به سطوح بسیار بالای بیلی روبین شیمیایی زرد رنگ در بدن شود. داروی فنازوپیریدین (پیریدیم) همچنین ممکن است باعث تغییر رنگ زرد یا نارنجی ادرار ، اشک و عرق شود.

پروسودوموکرومیدروز

پروسودوموکرومیدروز ، که به عنوان کرومیدروز بیرونی نیز شناخته می شود ، پس از ترشح آن از غدد عرق ، به تغییر رنگ عرق اشاره دارد. این حالت هنگامی رخ می دهد که عرق بی رنگ به پوست می رسد و با عواملی مانند محصولات جانبی باکتریایی ، رنگ پارچه ، مواد شیمیایی و رنگدانه ها مخلوط می شود. اگر رنگ رنگ زرد باشد ، عرق زرد به نظر می رسد. رشد زیاد باکتری های خاص روی پوست می تواند باعث این بیماری شود ، اگرچه تغییر رنگ عرق معمولاً زرد نیست.

بهترین ترفند برای ازبین بردن عرق رنگی

یکی از ترفندهایی که در کاهش تعریق بدن و پنهان ساختن علائم آن مؤثر است انتخاب لباس‌هایی از پارچه‌های طبیعی است بنابراین اگر بدنتان مستعد تعریق زیاد است بهتر است در انتخاب جنس لباس دقت بیشتری به خرج دهید. در ادامه برخی از پارچه‌های طبیعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. پنبه : تقریباً برای همه ما مشهود است که پنبه یکی از سازگارترین و مقرون به‌ صرفه‌ترین پارچه‌های طبیعی است که بیش‌تر از سایر پارچه‌ها نیز در دسترس قرار دارد. در واقع پنبه یکی از رایج‌ترین الیاف طبیعی در جهان است که احتمالاً در تمامی فصول سال می‌توانید از آن استفاده کنید.یک واقعیت انکارناپذیر در مورد لباس های از جنس پنبه این است که بسیار برای فصول گرم مناسب هستند و امکان تنفس را برای پوست ممکن می‌سازند. پنبه به‌ عنوان یک پارچه قابل‌ تنفس نیز شناخته شده است. این بدان معنی است که رطوبت ناشی از تعریق بروی پوست نمانده و تبخیر می‌شود، علاوه بر این قادر است رطوبت بدن را جذب کند. پنبه بسیار سبک، نرم و سازگار با پوست است.
 2. کتان: پارچه‌های کتانی احتمالاً یکی از بهترین پارچه‌ها برای آب‌وهوای گرم شناخته‌ شده‌اند. پارچه‌های کتانی نیز همانند پنبه از الیاف طبیعی ساخته شده و به‌ اندازه پنبه می‌توانند بدنتان را در هوای گرم خنک نگه دارند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این پارچه برای فصول گرم سال بسیار مفید است. علاوه بر این کتان یک الیاف طبیعی بسیار قوی با ماندگاری بالا است. بنابراین برای مبارزه با زیاد عرق کردن بدن در فصول گرم می‌توانید لباس‌هایی از جنس کتان بپوشید. ماندگاری کتان بسیار بالاست این بدان معنا است که علائم گرمازدگی در آن بسیار ضعیف است. مزیت اصلی پارچه کتان این است که تارهای کمتری در آن بکار رفته است این یعنی زمانی که دمای بدن به‌ طور قابل‌ توجهی بالا رود کتان امکان بیشتری برای تنفس پوست فراهم می‌سازد.
 3. پشم: برخلاف تصور همه که گمان می‌کنند پارچه‌های پشمی به دلیل متراکم و ضخیم بودن فقط برای آب‌ و هوای سرد مناسب هستند اما این‌ طور نیست. پارچه‌های پشمی کم تراکم‌تر از کتان هم بافته شده‌اند و نازک‌تر به نظر می‌رسند و به همان اندازه کتان برای آب‌وهوای گرم نیز مناسب هستند. این پارچه‌ها برای دوخت یک کت و شلوار اداری بسیار مناسب هستند.

و در آخر :

لکه های عرق زرد روی پیراهن شما احتمالاً نشانگر این نیست که شما عرق زرد را ترشح می کنید یا به یک مشکل پزشکی علامت می زنید. با این حال ، اگر متوجه تغییر رنگ زرد رنگ پوست یا سفیدی چشم خود شده اید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به همین ترتیب ، در صورت مشاهده عرق مایع زرد و یا بقایای زرد ریز در لبه های پوستی زیر بغل ، کف دست ، کف پا یا جای دیگر مشاهده می کنید.

منابع : livestrong , topickshop

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

یک دیدگاه

 1. سلام متاسفانه منم مدتی است که در فصل گرما که شروع میشه عرق فراوان میکنم البته در اثر فعالیت روزمره و در محیط کار زیرپوش من در زیر بغل برنگ
  زرد میشه البته یک چیزی که هست مدتی آب سرد
  میخوردم در زمانی که بدنم گرم بود که نبایستی در
  اون لحظه بخورم ولی الان کنار گذاشتم و از آب شیر
  میخورم شماها هم سعی کنید در لحظه ای که نیازبه
  آب سرد دارید نخوریدبذاریددرساعتی دیگر بخورید تا
  دمای بدنتان پائینی بیاد بعد بخورید البته از آب شیر
  بخورید بهتراست که خدای نکرده کبدتان چرب نشه
  که نیاز به دکتر و دارو بشوید انشاالله که همه رعایت
  کنیم موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *