ویروس کرونا چیست ؟

ویروس کرونا نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی ، سینوس ها یا گلو فوقانی شما می شود. بیشتر ویروس های کرونی خطرناک نیستند.

برخی از انواع کورو ویروسها جدی هستند. حدود 858 نفر در اثر سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) جان خود را از دست داده اند که نخستین بار در سال 2012 در عربستان سعودی و سپس در کشورهای دیگر در خاورمیانه ، آفریقا ، آسیا و اروپا ظاهر شد. در آوریل 2014 ، اولین آمریکایی برای MERS در ایندیانا بستری شد و یک مورد دیگر در فلوریدا گزارش شد. هر دو تازه از عربستان سعودی برگشته بودند. در ماه مه 2015 ، شیوع MERS در کره رخ داد که بزرگترین شیوع خارج از شبه جزیره عربستان بود. در سال 2003 ، 774 نفر در اثر شیوع سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) درگذشت. از سال 2015 ، هیچ گزارشی بیشتر از موارد SARS گزارش نشده است.

اما در اوایل سال 2020 ، به دنبال شیوع بیماری در دسامبر 2019 در چین ، سازمان بهداشت جهانی یک نوع جدید ، کروناویروس رمان 2019 (2019-nCoV) را شناسایی کرد.

غالباً یک کورو ویروس باعث علائم عفونت تنفسی فوقانی مانند بینی پر سر و صدا ، سرفه و گلو درد می شود. شما می توانید آنها را با استراحت و داروهای بدون نسخه درمان کنید. ویروس کرونا همچنین می تواند باعث عفونت گوش میانی در کودکان شود.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شد ، اما ما نمی دانیم آنها از کجا آمده اند. آنها نام خود را از شکل تاج مانند دریافت می کنند. بعضی اوقات ، اما نه اغلب اوقات ، یک کورو ویروس می تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند.

بیشتر ویروس های کورو ویروسی به همان شیوه انجام می دهند که سایر ویروس های سرماخوردگی انجام می دهند: از طریق افراد آلوده سرفه و عطسه می کنند ، با لمس دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن مواردی مانند پیازچه هایی که افراد آلوده لمس کرده اند.

تقریباً هر کس حداقل یک بار در زندگی خود به یک عفونت کورو ویروسی مبتلا می شود ، به احتمال زیاد به عنوان یک کودک خردسال. در ایالات متحده ، ویروس کرونا س بیشتر در پاییز و زمستان رایج است ، اما هر کس می تواند در هر زمان با یک عفونت کورور ویروس پایین بیاید.

علائم ویروس کرونا

علائم بیشتر کورو ویروس ها مانند هر عفونت تنفسی فوقانی دیگر از جمله آبریزش بینی ، سرفه ، گلودرد و گاهی تب است. در بیشتر موارد ، شما نمی دانید که آیا یک کورو ویروس یا ویروس سرماخوردگی مختلف ، مانند رینو ویروس دارید.

شما می توانید آزمایشات آزمایشگاهی ، از جمله کشت بینی و گلو و کار خون را انجام دهید ، تا بدانید که آیا سرماخوردگی شما ناشی از کرونا ویروس ایجاد شده است ، اما دلیلی ندارد. نتایج آزمایش باعث تغییر در نحوه علائم شما نمی شود ، که معمولاً طی چند روز از بین می روند.

اما اگر یک عفونت کورو ویروسی به دستگاه تنفسی تحتانی (هواساز و ریه های شما) منتقل شود ، می تواند باعث ایجاد ذات الریه بویژه در افراد مسن ، افراد مبتلا به بیماری قلبی یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف شود.

چه باید کرد ؟

هیچ واکسنی برای کروناویروس وجود ندارد. برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس ، همان کارهایی را انجام دهید که از سرماخوردگی پیشگیری کنید:

  • دستان خود را کاملاً با صابون و آب گرم یا با یک ضدعفونی کننده دست الکل بشویید.
  • دست و انگشتان را از چشم ، بینی و دهان دور نگه دارید.
  • از تماس نزدیک با افراد آلوده خودداری کنید.

شما به همان روشی که سرماخوردگی را درمان می کنید ، عفونت کورو ویروس را درمان می کنید:

  • استراحت فراوان کنید.
  • مایعات بنوشید.
  • برای رفع گلو درد و تب از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. اما به کودکان یا نوجوانان زیر 19 سال آسپرین ندهید. به جای آن از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

مرطوب کننده یا دوش بخار نیز می تواند به سهولت در گلو درد و خراش کمک کند.

حتی هنگامی که کرونا ویروس باعث MERS یا SARS در سایر کشورها می شود ، نوعی از عفونت کروناویروس که در ایالات متحده شایع است برای بزرگسالان سالم و سالم تهدیدی جدی نیست. اگر بیمار شدید ، علائم خود را درمان کرده و در صورت بدتر شدن با پزشک تماس بگیرید.

منبع : webmd

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.