دیابت چیست ؟

دیابت نوعی بیماری شناخته شده است که در آن میزان قند خون یا در اصل گلوکز خون بسیار بالا است.

گلوکز به رژیم ما بستگی دارد. و نقش آن ورود به سلول ها به منظور تأمین انرژی آنها است. این کار از طریق انسولین انجام می شود. در یک مثال می توان گفت، انسولین در سلول ها را باز می کند تا گلوکز وارد آن شده و در آن به مصرف برسد و انرژی مورد نیاز آن را تامین کند.

دو نوع دیابت وجود دارد:

 • در دیابت نوع 1 ، بدن ما انسولین تولید نمی کند یا به میزان کافی تولید نمی کند.(وابسته به انسولین)
 • در دیابت نوع 2 بدن ما انسولین درست تولید نمی کند یعنی انسولین به اندازه کافی تولید می شود اما این انسولین،کیفیت لازم برای ورود گلوکز به سلول ها را ندارد.(غیر وابسته به انسولین)

دیابت نوع 2 شایع ترین دیابت در جهان است.

بدون انسولین ، گلوکز در خون می ماند و ضمن اینکه قند خون به مرور زمان افزایش می یابد، انرژی لازم سلول ها هم  تأمین نمی شود. هنگامی که گلوکز به مدت طولانی در خون باقی بماند می تواند به کلیه ها ، چشم ها ، حتی بافت های عصبی آسیب برساند. اما این کوچکترین اتفاقی است که می تواند رخ دهد. دیابت می تواند باعث بیماریهای جدی دیگری نیز بشود.

مهم ترین علائم بیماری دیابت چه هستند ؟

از علائم دیابت افزایش اشتها، تشنگی شدید، خشکی دهان، ادرار پی در پی، کاهش وزن ناگهانی، سوزن سوزن شدن در ناحیه پا، خشکی پوست مخصوصا در خانم ها، تاری دید، کم شدن هوشیاری، عفونت مثانه و پوست، زود رنجی و … است. در صورت وجود این علائم باید به پزشک مراجعه شود و از طریق آزمایش خون، از صحت سلامت خود اطمینان یابید.

در صورت ابتلا، برای درمان دیابت پرهیز غذایی بسیار سفارش می شود تا وزن پایین آید؛ در این بیماران اشتها افزایش می یابد و میل این افراد به غذا زیاد می شود، با افزایش اشتها وزن بالا می رود و باعث می شود دیابت بدتر شود. تغذیه دیابتی ها باید پس از آزمایش های لازم و با توجه به میزان قند خون، وعده های مختلف غذایی تنظیم گردد. قند خون بیماران دیابتی در حالت گرسنگی پایین می آید، به همین علت برای این بیماران 6 وعده غذا، 3 وعده اصلی و 3 میان وعده توصیه می شود ولی باید به صورت کنترل شده و در ساعات معینی باشد.

علائم دیابت در اثر افزایش قند خون ایجاد می شود.
 • گرسنگی افزایش یافته است
 • عطش را بیشتر کرد
 • کاهش وزن
 • تکرر ادرار
 • تاری تاری
 • خستگی شدید
 • زخمهایی که بهبود نمی یابند

علائم دیابت در آقایان

علاوه بر علائم عمومی دیابت ، مردان مبتلا به دیابت ممکن است دچار کاهش فشار جنسی ، اختلال نعوظ (ED) و قدرت عضلانی ضعیف شوند.

علائم دیابت در خانم ها

زنان مبتلا به دیابت همچنین می توانند علائمی مانند عفونت ادراری ، عفونت مخمر و خشکی و خارش پوستی داشته باشند.

علائم دیابت نوع 1 می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرسنگی شدید
 • عطش را بیشتر کرد
 • کاهش وزن غیر عمدی
 • تکرر ادرار
 • تاری چشم
 • خستگی
 • همچنین ممکن است منجر به تغییر خلقی شود.

علائم دیابت نوع 2 می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرسنگی افزایش یافته است
 • عطش را بیشتر کرد
 • افزایش ادرار
 • تاری چشم
 • خستگی
 • زخمهایی که برای بهبودی آهسته هستند

همچنین ممکن است باعث عفونت های مکرر شود. این بدان دلیل است که بالا رفتن سطح گلوکز باعث بهبودی بدن می شود.

علت دیابت چی میتونه باشه ؟!

دلایل مختلفی برای انواع دیابت وجود دارد که تفاوت چشمگیری بین  علیل دیابت نوع یک و دو وجود دارد.

دیابت نوع اول : پزشکان دقیقا نمی دانند چه عواملی باعث ابتلا به دیابت نوع یک می شود. به دلایلی ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده را حمله و از بین می برد. ژنها ممکن است در بعضی از افراد نقش داشته باشند. همچنین ممکن است ویروس حمله سیستم ایمنی بدن را خاموش کند.

دیابت نوع دوم : دیابت نوع 2 از ترکیبی از ژنتیک و عوامل سبک زندگی ناشی می شود. اضافه وزن یا چاقی خطر شما را نیز افزایش می دهد. تحمل وزن اضافی ، به ویژه در شکم ، باعث می شود سلول های شما در برابر اثرات انسولین بر قند خون شما مقاوم تر شوند.

این شرایط در خانواده ها جاری است. اعضای خانواده ژنهایی را به اشتراک می گذارند که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و اضافه وزن را در آنها ایجاد می کند.

دیابت بارداری : دیابت حاملگی نتیجه تغییرات هورمونی در دوران بارداری است. جفت هورمون هایی تولید می کند که باعث می شود سلولهای یک زن باردار نسبت به اثر انسولین حساس تر شوند. این می تواند باعث بالا رفتن قند خون در دوران بارداری شود.زنانی که هنگام بارداری اضافه وزن دارند یا در دوران بارداری وزن زیادی به دست می آورند ، احتمال ابتلا به دیابت حاملگی را دارند.

چگونه در بارداری، بدون دارو دیابت را درمان کنیم؟

در دوران بارداری خانم ها باید به شدت دقت کنند و تحت کنترل قرار گیرند تا به دیابت مبتلا نشوند. در این دوران پرهیز غذایی بسیار اهمیت دارد و اگر پرهیز غذایی انجام نگیرد و وزن مادر بالا رود، احتمال ابتلا به دیابت مادر، افزایش خواهد یافت. در این حالت سلامت جنین به خطر می افتد و ممکن است جنین ناقص به دنیا آید و یا وزن جنین زیاد شود و در رحم مادر خفه شود؛ در این صورت احتمال سزارین به شدت افزایش می یابد و طب سنتی با سزارین 100 درصد مخالف است.

البته باید به این نکته توجه داشت که داروهای بیماران دیابتی برای زنان باردار ممنوع می باشد، به همین علت باید به صورت ویژه تحت کنترل قرار گیرند.

دیابت زمانی اتفاق می افتد که بدن انسولین تولید نکند و یا مقاومت بدن نسبت به انسولین بالا می رود و به همین علت میزان قند در خون افزایش می یابد و زمانی که میزان قند بالا رود باعث بیماری دیابت می شود که از قدیم به مرض قند نیز معروف بوده است.

آیا می دانید دیابت نوع 1 را چگونه درمان کنیم؟

همانطور که می دانید دیابت انواع مختلفی دارد. دیابت نوع 1 یکی از شایع ترین این انواع دیابت است که باید به صورت جدی به درمان آن پرداخته شود. این نوع بیماری که بر اثر حمله سیستم ایمنی بدن و یا ویروس های مختلفی که بر اثر بیماری وارد بدن می شوند ایجاد می شود، باید تحت درمان قرار گیرد.

در واقع در دیابت نوع 1 شاهد این هستیم که قسمتی از بدن که در حال ساخت انسولین است مورد تهاجم سلول های دفاعی بدن فرد یا ویروس های مختلف قرار گرفته و عملیات ساخت و جذب انسولین را مختل می کند. این نوع از دیابت عموما در سنین کم اتفاق افتاده و در طب نوین راهکاری برای درمان آن وجود ندارد.

در واقع طب نوین راهکاری برای درمان دیابت نوع 1 ایجاد کرده و آن تزریق انسولین به بدن فرد است. تزریق انسولین که هم در دیابت نوع 1 و هم در دیابت نوع 2 به عنوان راه درمانی محسوب می شود، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. برای مثال بدن فردی که مبتلا به دیابت نوع 1 است و از انسولین استفاده می کند، به مرور زمان وابسته می شود و اگر انسولین تزریقی وارد بدن وی نشود، ممکن است قند خون بالایی داشته باشد.

علاوه بر وابستگی بدن فرد به انسولین در روند درمان دیابت نوع 1، ضررهای زیاید به بدن انسان وارد می شود. البته طب سنتی هم راهکار قطعی برای درمان دیابت نوع 1 ندارد و مواردی که بیان می شود بیشتر جنبه کنترل کردن این بیماری را دارند. به همین علت باید توجه ویژه ای در اتخاذ روش درمانی به کار برد. به نظر می رسد استفاده همزمان از راهکارهای طب سنتی و نوین برای درمان دیابت عمل مناسبی محسوب شود.

درمان دیابت نوع 1 و روند بهبود آن می تواند با استفاده از بره موم انجام شود. بره موم ماده ای حیات بخش برای درمان دیابت است که رد درمان دیابت نوع 1 نیز نقش بسزایی ایفا می کند. استفاده از بره موم در کنار برخی قرص های شیمیایی که تداخل ایجاد نمی کند، می تواند باعث بهبود مشکلات ناشی از دیابت نوع 1 شود.

درست که دیابت نوع 1 از جمله بیماری های نادر به حساب می آید و تنها 5 درصد از افراد مبتلا به دیابت از این نوع دیابت رنج می برند، اما باید با رسیدگی مداوم به فکر کنترل و جلوگیری از پیشرفت این بیماری بود تا مشکلی برای افراد ایجاد نشود.

آیا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

دیابت نوع 2 همان دیابتی است که بیشتر از دیگر انواع دیابت در کمین افراد مختلف است. این بیماری که بر اثر سبک زندگی غلط ایجاد می شود، ممکن است در سنین جوانی تا کهنسالی به وقوع بپیوندد. البته ناگفته نماند که وراثت نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارد اما سبک زندگی سالم می تواند از بروز آن پیشگیری کند.

برای درمان دیابت نوع 2 اولین اقدام تغییر در سبک زندگی و سالم سازی آن است. به همین علت باید توجه کرد که با استفاده از یک داروی خاص یا یک روش خاص برای درمان دیابت نوع 2، نمی توان به درمان کامل آن امید داشت.

فرد باید برای درمان دیابت هم تحرک کافی داشته باشد و هم پرهیزات غذایی را در دستور کار خود قرار دهد. به همین علت است که برخی از افراد اذعان دارند که در روند درمان دیابت به اصطلاح کم می آورند و نمی توانند تمامی دستورات را به درستی انجام دهند.

استفاده از مواد مکمل برای درمان دیابت نوع 2 یکی ازبهترین گزینه ها است. البته مشخص است که باید در این زمینه با پزشک معالج مشورت شود. به همین علت نمی توان گفت که تا چه میزان اثر بخشی مواد مکمل در درمان دیابت موثر خواهد بود.

برای مثال عموما در اکثر بیماران دیابت نوع 2ريال نیاز به مواد قندی احساس می شود. استفاده از عسل طبیعی که مطمئن هستید طبیعی است! می تواند گزینه ی خوبی باشد. البته مشخص است که برای خوردن حتی چند گرم عسل هم حتما باید با پزشک متخصص و مبتحر مشورت شود.

گرده گل نیز در روند رژیم غذایی درمان دیابت نوع 2 کمک بسیاری می کند و افراد می توانند از این ماده مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنند. درمان دیابت نوع 2 با استفاده از بره موم نیز گزینه خوبی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. بره موم خواص فوق العاده ای برای درمان دیابت دارد که در این مقاله به صورت کامل به آن اشاره کرده ایم.

توجه داشته باشید که اگر مجوز پزشک را برای استفاده از این مواد طبیعی دریافت کردید، باید در مصرف آن نظم و مداومت داشته باشید. با مصرف چندباره بیماری دیابت درمان نمی شود و باید مدت زمان زیادی برای این نوع درمان صرف شود.

بهترین و موثرترین راه های پیشگیری از بیماری دیابت :

یکی از موضوعاتی که برای دیابت مطرح است، این است که افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می شوند، امکان پیشگیری از بروز آن را دارند و به همین علت می توانند پیشگیری های لازم را در این زمینه به عمل آورند. به نظر می رسد پیشگیری از بروز دیابت هم ساده تر است و هم هزینه های کمتری را در بر دارد.

به طور کلی عموم افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند و به همین علت باید تمام افراد جامعه برای پیشگیری از دیابت خود را آماده کنند. مصرف بیش از اندازه قند و کربوهیدرات ها و عدم تحرک کافی، بهانه خوبی برای رفتن به سمت دیابت است. مشخص است که نخوردن یا حداقل کم خوردن مواد قندی بسیار راحت تر از این است که در روند درمان دیابت، لب زدن به هر نوع مواد قندی ممنوع شود.

البته برخی افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. این افراد باید بسیار جدی تر از دیگران به مسئله دیابت نگاه کنند تا دچار این بیماری و بعد مشکلات درمان دیابت نشوند. یکی از شایع ترین مواردی که خطر ابتلا به دیابت را به شدت افزایش می دهد، سابقه ارثی است. افرادی که در خانواده درجه 1 یا درجه 2 خود اقدامی دارند که به بیماری دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 مبتلا شده اند، در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند. این افراد به صورت ویژه باید برای پیشگیری اقدام کنند.

همانطور که گفته شد هزینه های درمان دیابت به مراتب بیشتر از پیشگیری از آن است. به نظر می رسد استفاده از برخی دستورات غذایی می تواند به همه افراد کمک کند تا روند پیشگیری همیشگی خود را از دیابت به عمل آورند. البته پیشگیری از دیابت و داشتن سبک زندگی سالم، می تواند حتی به پیشگیری از بیماری های دیگری مثل پیشگیری از سرطان یا پیشگیری از کبد چرب نیز کمک کند. به همین منظور بهتر است اهمیت خاص و ویژه ای برای پیشگیری قائل شد تا به درمان بیماری های مختلف مثل درمان دیابت یا سخت تر از آن درمان سرطان نیازی وجود نداشته باشیم.

ماده غذایی 100% مفید برای درمان دیابت :

 1.  یکی از مهم ترین عوامل درمان دیابت، تغذیه است. در این حالت بهتر است خوردن برنج را کم کرده و جو را جایگزین برنج کنید. دستگاه گوارش جو را مدت طولانی تری در خود نگه می دارد و باعث می شود که قندها به تدریج وارد خون شوند.
 2.  مصرف گوشت گاو و مرغ باید کنترل شده باشد. گوشت گاو عاری از چربی و گوشت مرغ فقط قسمت سینه مرغ مصرف شود. گوشت گاو و مرغ به این دلیل که سرشار از پروتئین است باعث می شود مدت طولانی تری سیر بماند.
 3.  مصرف ماهی به شدت توصیه می شود، زیرا افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار بیماری های قلبی و عروقی شوند و گوشت ماهی احتمال ابتلا به این گونه بیماری ها را پایین می آورد.
 4.  دانه کتان برای درمان دیابت و کنترل دیابت مفید است به همین علت باید در برنامه غذایی روزانه قرار بگیرد زیرا این دانه ها غنی از پروتئین، فیبر و منیزیم است که باعث تنظیم قند خون خواهد شد و جذب انسولین را افزایش می یابد.
 5.  استفاده از زردچوبه و دارچین نیز برای بیماران دیابتی مفید است.
 6.  در این مواقع باید روغن زیتون جایگزین روغن های موجود در بازار شود. چربی خوب روغن زیتون موجب کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین می شود.
 7.  کره بادام زمینی، نان سبوس دار، کلم بروکلی از جمله موادغذایی هایی هستند که می توانند قند خون را تنظیم کنند.
 8.  علاوه بر موارد گفته شده، میوه نیز در درمان دیابت بسیار تاثیر گذار است. مصرف سیب، هویج، میوه های قرمز و بنفش مانند انگور قرمز، انار، آلو سیاه، آلبالو، گیلاس و … به کاهش قند خون بسیار کمک می کند

مواد غذایی مضر برای دیابت را بشناسید !!

دیابتی ها باید مصرف موادغذایی های نشاسته دار، روغن های موجود در بازار، سیب زمینی سرخ شده، سبزی های سرخ شده، مواد قندی مثل قند، شکر، مربا، میوه های با قند بالا (خربزه، موز، طالبی، انگور) را از برنامه غذایی حذف نمایند و موادی مانند خرما، کشمش، توت خشک، سیب، خیار را جایگزین آن کنند.

برای درمان دیابت علاوه بر تغذیه و رژیم غذایی بهتر است کلا سبک زندگی تغییر یابد؛ نوع فعالیت بدنی، نوع ورزش، نوع شادی و سفر، نوع تفریحات باید عوض شود.

این گونه افراد نباید از اجتماع ترد شوند باید شاد باشند، با اطرافیان رفت و آمد داشته باشند و در کنار آن نیز به ورزش های سبک بپردازند.

طب نوین برای درمان دیابت قرص های شیمیایی توصیه می کند که بسیار اعتیاد آور است. طب نوین در مراحل بالاتر بیماری، برای مبتلایان به دیابت انسولین تجویز می کند که آن هم مانند قرص ها اعتیاد آور خواهد بود. افرادی که این دارو ها را مصرف می کنند دیگر نمی توانند به این سادگی آن را کنار بگذارند. داروهای درمان دیابت باید در تمام طول زندگی مصرف شود تا بتواند دیابت را کنترل کرد.

درمان دیابت با طب سنتی چگونه انجام پذیر است ؟

طب سنتی مصرف داروهای شیمیایی را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کند؛ مصرف داروهای طب نوین ممکن است برای قسمت های دیگر بدن عوارض داشته باشد ولی مصرف داروهای سنتی هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت و علاوه بر کنترل بیماری می تواند آن را نیز کاملا درمان کند. درمان دیابت با داروهای طب سنتی در صورتی که مداوم، طولانی مدت و سرزمان مصرف شود، کاملا امکان پذیر خواهد بود.

آیا گانودرما برای درمان دیابت مفید است ؟

پس از مطالعات مختلف با حیوانات و انسان ها ، نشان داده شده است که مصرف گانودرما لوسیدوم به کاهش قند خون و افزایش تولید انسولین در لوزالمعده کمک می کند.موارد عنوان شده فقط بخشی از آن اتفاقی است که می افتد. علاوه بر آن، کلیه و سیستم گردش خون را نیز از آسیب های احتمالی ناشی از بیماری دیابت محافظت می کند.یک مطالعه نهایی وجود دارد که بر روی 71 بیمار بالاتر از 18 سال مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شده است که به مدت 12 هفته تحت درمان با گانودرما بودند. بعد از این مدت مشخص شد که این قارچ درمانی مؤثر و بی خطر در کاهش غلظت قند خون است.

این واقعیت امیدوارکننده ، گانودرما را در یک غذای فوق العاده با منابع طبیعی قادر به معالجه بیماری ها قرار می دهد که ، همانطور که برخی مقالات دانشگاهی نشان می دهد ، یکی از دلایل عمده مرگ و میر در جهان است. علاوه بر این ، با تمایل به حضور بیشتر و بیشتر در افراد جوانتر.

سایر مطالعات انجام شده با موش ها در آزمایشگاه ها، بیانگر این است که عصاره گانودرما لوسیدوم میزان انسولین را در خون افزایش داده و گلوکز را در افراد دیابتی کاهش می دهد و علاوه بر این از آئورت و شریان میوکارد این بیماران نیز محافظت می کند .

نتایج این تحقیقات و تحقیقات دیگر مسیری باز و بزرگ را برای بهبود بیماریهای جدی با غذاهای طبیعی باقی می گذارد.

هر بار ، آزمایشات ، مطالعات و تحقیقات بالینی بیشتری انجام می شود که ما برای ارزیابی و تأیید دامنه فواید این قارچ ، به عنوان درمان شوک و عمل دارویی ، به این نتیجه می رسیم که  قارچ گانودرما لوسیدم Ganoderma lucidum قبلاً به عنوان یک ماده کمکی جایگزین شناخته شده است  در درمان:

 • هپاتیت
 • کبد چرب
 • دیابت
 • کارسینوما
 • لوسمی
 • و …

خرید اینترنتی قهوه گانودرما

 

فروشگاه اینترنتی امیتان

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.