رمز ارزها چیست؟
رمز ارزها چیست؟

رمز ارزها چیست؟

ارز رمزنگاری شده یک ارز دیجیتالی یا مجازی است که با رمزنگاری ایجاد می شود ، که تقریباً تقلب یا دو برابر کردن آن غیرممکن می کند. بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده در شبکه های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند – فضا توزیع شده ای که توسط یک شبکه متفاوت رایانه ای ایجاد می شود. یکی از ویژگی های مشخص ارزهای رمزنگاری شده این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی ایجاد نمی شود و این باعث می شود که آنها از نظر بررسی شدن در برابر مداخلات یا دستکاری دولت ها مصون باشند.

رمز ارزها چیست؟

نکات کلیدی

ارز رمزنگاری شده نوعی دارایی دیجیتالی است که بر اساس شبکه ای منتشر می شود و در تعداد زیادی رایانه ایجاد می شود. این ساختار غیرمتمرکز به آنها امکان می دهد خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی مورد استفاده قرار بگیرند.

کلمه “ارز رمزنگاری شده” از تکنیک های رمزگذاری گرفته شده است که برای امنیت شبکه استفاده می شود.

بلاکچین ها که روش های سازمانی برای اطمینان از یکپارچگی داده های معاملاتی هستند، یکی از اجزای ضروری بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده هستند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری های مرتبط باعث اختلال در بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد.

ارزهای رمزنگاری شده به دلایلی از جمله استفاده از آنها برای فعالیت های غیرقانونی، نوسان نرخ ارز، کمک به تروریسم و آسیب زدن به زیرساخت های زیربنایی با انتقاد روبرو می شوند. با این حال، آنها همچنین به دلیل قابلیت حمل ، تقسیم پذیری ، مقاومت در برابر تورم و شفاف نبودن معاملاتشان مورد ستایش قرار گرفته اند.

درک ارز های رمزنگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده سیستمی هستند که امکان پرداخت امن را به صورت آنلاین فراهم می کنند و به عنوان “توکن” های مجازی ارائه می شوند که با ورودی های داخلی وارد سیستم می شوند. “رمزنگاری” به الگوریتم های رمزگذاری و تکنیک های رمزنگاری مختلفی گفته می شود که از این ورودی ها محافظت می کنند، مانند رمزگذاری منحنی و بیضوی، قفل کردن عمومی – خصوصی و استفاده از توابع “hash” کردن.

انواع ارز رمزنگاری شده

اولین ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین بیت کوین بود که هنوز هم محبوب ترین و با ارزش ترین ارز می باشد. امروزه هزاران ارزهای رمزنگاری شده با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از اینها کلون یا فورک بیت کوین هستند یعنی از ساختار آن استفاده می کنند نه تماما مشابه آن، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده اند.

بیت کوین در سال 2009 توسط یک فرد یا گروه معروف به نام مستعار “Satoshi Nakamoto” راه اندازی شد. از مارس 2021 ، بیش از 18.6 میلیون بیت کوین در گردش بود که کل بازار آن حدود 927 میلیارد دلار بود.

برخی از ارزهای رمزنگاری شده رقابتی که با موفقیت بیت کوین ایجاد شده اند و به عنوان “altcoins” شناخته می شوند ، شامل Litecoin ، Peercoin و Namecoin و همچنین Ethereum ، Cardano و EOS هستند. امروز، ارزش کل ارزهای رمزنگاری شده موجود حدود 1.5 تریلیون دلار است – بیت کوین در حال حاضر بیش از 60٪ از ارزش کل را به خود اختصاص داده است.

رمز ارزها چیست؟

نکته مهم

برخی از رمزنگاری های استفاده شده در ارز رمزنگاری شده در اصل برای کاربردهای نظامی ساخته شده است.زمانی که، دولت می خواست کنترل های رمزنگاری را مشابه محدودیت های قانونی سلاح ها اعمال کند، اما به دلیل آزادی بیان، حق استفاده از رمزنگاری برای غیرنظامیان را داد.

مزایا و معایب ارز رمزنگاری شده

مزایا

ارزهای رمزنگاری شده این قابلیت را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف، بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت های ارائه دهنده کارت اعتباری، را آسان تر می کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و ناهمسان مختلف سیستم های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام ، تأمین می شود.

در سیستم های رمزنگاری مدرن ، “کیف پول” یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است، در حالی که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شده است و برای امضای معاملات استفاده می شود. انتقال وجوه با کمترین هزینه پردازش انجام می شود، به کاربران امکان می دهد از دادن هزینه های سنگین که برای پرداخت توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

معایب

ماهیت ناشناس معاملات ارزهای رمزنگاری شده آنها را برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند. با این حال، مدافعان ارزهای رمزنگاری شده اغلب ناشناس بودن خود را بسیار مهم می دانند، و مزایای حفظ حریم خصوصی مانند حمایت از افشاگران یا فعالانی را که تحت حکومت های سرکوبگر زندگی می کنند ، ذکر می کنند. برخی از ارزهای رمزنگاری شده خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال بیت کوین برای انجام تجارت غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً ضعیفی است، زیرا تجزیه و تحلیل مرکزهای بلاکچین بیت کوین به مقامات در دستگیری و پیگرد قانونی مجرمان کمک کرده است و همچنین رمز ارزهایی که حفظ حریم خصوصی قوی تری دارند ، مانند Dash ، Monero یا ZCash ، که ردیابی آنها دشوارتر است مورد توجه این دسته افراد است.

موارد خاص

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده فناوری بلاکچین است که برای نگهداری تمام معاملات انجام شده از یک مرکز آنلاین استفاده می شود، بنابراین یک ساختار داده ای برای این مرکز فراهم می کند که کاملاً ایمن است و به اشتراک گذاشته شده و توافق شده است توسط کل شبکه یک گره منفرد، یا کامپیوتر که یک کپی از مرکز را نگهداری می کند. قبل از تأیید، هر بلاک جدید ایجاد شده باید توسط هر گره تأیید شود و همچنین جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است.

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی برای استفاده مانند رای گیری آنلاین و سرمایه گذاری گسترده می دانند و موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه های معامله را با ساده سازی پردازش پرداخت می دانند. با این حال، از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مجازی هستند و در پایگاه داده مرکزی مشخصی ذخیره نمی شوند، در صورت عدم وجود نسخه پشتیبان از کلید خصوصی، با از بین رفتن یا از بین رفتن هارد دیسک، موجودی ارز رمزنگاری شده از بین می رود. در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولتی یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه شما یا اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد پس باید نهایت مراتب مراقبت از این ارزها را انجام دهید.

انتقاد از ارز رمزنگاری شده

از آنجا که قیمت های بازار ارزهای رمزنگاری شده بر اساس عرضه و تقاضا است، نرخ تبادل ارز رمزنگاری شده با ارز دیگر می تواند به طور گسترده ای در نوسان باشد، زیرا طراحی بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده درجه بالایی از کمبود را تضمین می کند.

بیت کوین با افزایش سریع و سقوط ارزش روبرو شده است، در دسامبر سال 2017 به بالغ بر 19000 دلار برای هر بیت کوین رسیده و در ماه های بعدی به حدود 7000 دلار رسیده است. بنابراین برخی از اقتصاددانان ارزهای رمزنگاری شده را یک مد کوتاه یا حباب سودا می دانند.

این نگرانی وجود دارد که سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ریشه در هیچ کالای مادی ندارند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده اند که هزینه تولید بیت کوین، که به مقدار زیادی انرژی بیشتر نیاز دارد، با قیمت بازار آن ارتباط مستقیم دارد.

بلاک چین های رمزنگاری از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما سایر جنبه های اکوسیستم ارز رمزنگاری شده، از جمله صرافی ها و کیف پول ها، از خطر هک شدن در امان نیستند. در تاریخ 10 ساله بیت کوین، چندین صرافی آنلاین دستخوش هک و سرقت شده اند که گاهاً “ارز” هایی به ارزش میلیون ها دلار سرقت شده است.

با این وجود، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه ارزهای رمزنگاری شده را می بینند، مانند امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادلات در حالی که حمل و نقل و تقسیم آن از فلزات گرانبها آسان تر و خارج از نفوذ بانک های مرکزی و دولت ها است.

سوالات متداول رمز ارز چیست

تعریف ساده رمز ارز چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده سیستمی هستند که امکان پرداخت امن به صورت آنلاین را فراهم می کنند و از نظر “توکن” های مجازی ارائه می شوند.

چگونه رمز ارز دریافت کنیم؟

هر سرمایه گذار می تواند ارز رمزنگاری شده را از طریق صرافی هایی که ارزهای رمزنگاری خرید و فروش می کنند مانند Coinbase ، برنامه Cash و غیره خریداری کنند.

امتیاز ارز رمزنگاری شده چیست؟

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین ارز رمزنگاری شده را دارای پتانسیل جدی برای استفاده می دانند مانند رای گیری آنلاین و سرمایه گذاری گسترده. موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه های معامله را با ساده سازی پردازش پرداخت را به همه متذکر می شوند.

رمز ارزها چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده چگونه درآمد کسب می کنند؟

ارزهای رمزنگاری شده امکان پرداخت امن به صورت آنلاین را فراهم می کنند که از نظر “توکن” های مجازی ارائه می شوند که با ورودی های داخلی وارد سیستم می شوند. سرمایه گذاران می توانند با استخراج بیت کوین یا به سادگی فروش بیت کوین خود با سود کلان برسند ، که این گونه کسب درآمد کنند.

محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده کدامند؟

بیت کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است و ارزهای رمزنگاری شده دیگری مانند اتریوم ، لیت کوین و کاردانو در رتبه بعدی قرار دارند.

درباره ی aydin

بررسی کنید

شوینده ها و تمیز کننده های نانو

شوینده ها و تمیز کننده های نانو

شوینده و تمیزکننده های نانو در این مقاله از امیتان بلاگ به طور اختصاصی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.