کارگزاری
کارگزاری چیست

کارگزاری بورس

کارگزاری بورس چیست؟

کارگزار سهام یک تاجر حرفه ای است که به نمایندگی از مشتریان سهام می خرد و می فروشد. کارگزار سهام نیز ممکن است به عنوان نماینده ثبت شده یا مشاور سرمایه گذاری نیز شناخته شود.

بیشتر کارگزاران بورسی در یک شرکت کارگزاری کار می کنند و معاملات تعدادی از مشتریان فردی و نهادی را انجام می دهند. حقوق یا حق الزحمه کارگزاران سهام معمولاً به صورت کمیسیون پرداخت می شوند، اگرچه روش های جبران خسارت توسط این کارگزاران متفاوت است.

از شرکتهای کارگزاری نیز بعضاً به عنوان دلالان سهام یاد می شود. این شامل هم کارگزاران خدمات تکمیلی و هم کارگزاران تخفیفی است که معاملات را انجام می دهند اما مشاوره شخصی برای سرمایه گذاری ارائه نمی دهند.

بیشتر کارگزاران آنلاین، حداقل در سطح ابتدایی خدمات خود، که در آن معاملات به صورت رایگان یا با کمیسیون خیلی اندکی معامله میکنند ،کارگزار تخفیفی نامیده می شوند. اما بسیاری از کارگزاران آنلاین یا تخفیفی خدمات با سطح بالاتری را با دریافت کمیسیون های بالاتری ارائه می دهند.

کارگزار چیست

نکات مهم

یک کارگزار بورسی با سفارش مشتری به خریداری و می فروش سهام میپردازد.

بیشتر سفارشات خرید و فروش اکنون از طریق کارگزاران تخفیفی آنلاین انجام می شود. این فرآیند خودکار هزینه ها را کاهش می دهد.

افراد و موسسات ثروتمند بیشتر از کارگزاران خدمات تکمیلی که در بورس به گروه حقوقی ها معروف هستند، که مشاوره و مدیریت کارها و همچنین انجام معاملات را ارائه می دهند، استفاده می کنند.

استفاده از کارگزاران خدمات تکمیلی برای افرادی که سرمایه بزرگی دارند توصیه می کنیم.

درک نقش یک کارگزار در بورس

خرید یا فروش سهام نیاز به دسترسی به یکی از مبادلات عمده مانند بورس اوراق بهادار ایران دارد. برای تجارت در این بنگاه های بورسی باید عضو بنگاه باشید یا به یک شرکت عضو تعلق داشته باشید. شرکت های عضو و بسیاری از افرادی که برای آنها کار می کنند به عنوان کارگزار یا دلالان از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دارند.

در حالی که برای یک سرمایه گذار شخصی امکان خرید سهام مستقیم از شرکتی که آنها را صادر می کند وجود دارد، کار با کارگزاری های سهام بسیار ساده تر است.

تا دهه های اخیر و در سایر کشور ها مانند ایالات متحده دسترسی به بازارهای سهام بسیار گران بود. این فقط برای سرمایه گذاران با ارزش دارایی های بالا یا سرمایه گذاران بزرگ موسسه ای، مانند مدیران صندوق های بازنشستگی مقرون به صرفه بود. آنها از کارگزاران خدمات تکمیلی استفاده می کردند و می توانستند صدها دلار بابت انجام تجارت پرداخت کنند.

با ظهور اینترنت و پیشرفت های مرتبط با فناوری زمینه را برای کارگزاران تخفیفی فراهم کرد تا خدمات آنلاین با دسترسی ارزان، سریع و خودکار به بازارها را ارائه دهند. اخیراً ، برنامه هایی مانند Robinhood و SoFi با سرمایه گذاران خرد یا حقیقی همکاری کرده اند و حتی امکان خرید جزئی سهام را نیز دارند. امروزه بیشتر حساب ها در بازارها توسط صاحبان حساب اداره می شوند و توسط کارگزاران تخفیفی نگهداری می شوند.

کارگزارانی که در شرکت های کارگزار تخفیفی استخدام شده اند ممکن است به عنوان نمایندگی تلفنی برای پاسخگویی به سوالات مختصر یا کارمندان شعبه در یک مکان فیزیکی کار کنند. آنها همچنین ممکن است به مشتریانی که در سطوح برتر کارگزاری آنلاین عضو هستند مشورت نیز بدهند.

کارگزار کیست

نکته مهم:

برنامه های تلفنی Robinhood و SoFi در خارج از ایران فعالیت دارند و صرفا یک مثال از کارگزاران ایالات متحده بوده است و هیچ ارتباطی با بورس داخل ایران ندارند.

تعداد نسبتاً کمتری از کارگزاران سهام در کارگزاری بانک ها یا شرکت های کارگزاری تخصصی کار می کنند. این شرکت ها سفارشات بزرگ و تخصصی را برای مشتریان سازمانی و افراد با ارزش دارایی بالا انجام می دهند.

یکی دیگر از تحولات اخیر در خدمات کارگزاری معرفی مشاورانی که مدیریت سرمایه گذاری الگوریتمی را انجام میدهند است که از طریق وب یا رابط برنامه تلفن همراه انجام می شود. حداقل تعامل فردی وجود دارد و هزینه ها را پایین نگه می دارد.

شرایط لازم برای اعطا مجوز کارگزاران سهام

مدرک کارشناسی در امور مالی یا مدیریت بازرگانی معمولاً برای دریافت مجوز کارگزاری سهام لازم است. درک قوی از قوانین و مقررات مالی ، روش های حسابداری ، اصول اقتصاد و ارز ، برنامه ریزی مالی و پیش بینی مالی همه برای کار در این زمینه مفید و لازم است.

بیشتر کارگزاران سهام موفق مهارت بین فردی استثنایی دارند و قادر به برقراری روابط و فروش قوی هستند.

کارگزاری بورس

شرایط صدور مجوز برای کارگزاران بورس

هر کشوری شرایط خود را برای کارگزاران سهام دارد.

ایران ، برای دریافت مجوز کارگزاری بورس باید از 8 فصل قانون و 28 ماده به همراه چندین تبصره تبعیت کنید، کل هزینه ها لازم برای دریافت مجوز 200 میلیارد تومان است برای مطلع شدن از این قوانین اینجا را کلیک کنید.

ایالات متحده ، کارگزاران ثبت نام شده باید مجوزهای FINRA سری 7 و سری 63 یا 66 را داشته باشند و توسط یک شرکت سرمایه گذاری ثبت شده حمایت مالی شوند. کارگزاران در ایالات متحده همچنین باید عضو بورس اوراق بهادار محل کار خود باشند.

کانادا ، کارگزاران بورس باید در حال حاضر در یک شرکت کارگزاری استخدام شوند و باید دوره های اوراق بهادار کانادا (CSC) ، کتابچه راهنمای رفتار و روشها (CPH) و برنامه آموزش مشاوران سرمایه گذاری 90 روزه (IATP) را تکمیل کنند.

هنگ کنگ ، متقاضیان باید در یک شرکت کارگزاری مجاز کار کنند و سه دوره و آزمون را در موسسه اوراق بهادار هنگ کنگ (HKSI) بگذرانند. کسانی که در این آزمون قبول می شوند باید برای تأیید مجوز مورد تأیید نهاد تنظیم مقررات مالی قرار بگیرند.

سنگاپور ، برای گرفتن مجوز کارگزاری بورس افراد نیازمند گذراندن چهار آزمون می باشند که عبارت اند از ماژول های 1A ، 5 ، 6 و 6A ، که توسط موسسه بانک و امور مالی اداره می شود. اداره پول سنگاپور (MAS) و صرافی سنگاپور (SGX) امکان صدور مجوز را دارند.

انگلستان ، برای دریافت مجوز کارگزاری بورس به سخت گیرانه عمل می کند و کارگزاران باید از سازمان رفتار مالی (FCA) مدارک لازم را کسب کنند. صلاحیت دقیق به وظایف خاص مورد نیاز کارگزار و همچنین کارفرما بستگی دارد.

داشتن مدارک جهانی نیز به عنوان یک امتیاز و آگاهی مالی به طور فزاینده ای مورد استناد نیز قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از گواهی های تأیید شده مالی (CFP) و تجزیه و تحلیل گران مالی (CFA) نام برد.

همانطور که در مقاله مطالعه کردید کارگزاری با این که سود کلانی دارد و میتوایند کسب درآمد بالایی داشته باشد اما راه طولانی را برای دریافت مجوز باید طی کرد.

موفق باشید…

درباره ی aydin

بررسی کنید

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ارز دیجیتال (پول دیجیتال ، پول الکترونیکی یا ارز الکترونیکی) موجودی یا سوابقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *