درمان جوش باسن

از بین بردن جوش های باسن با روش های خانگی

جوش باسن : جوش های آکنه می توانند برای شما ناخوشایند و ناراحت کننده باشند و بیشتر افرادی که آن را تجربه می کنند می خواهند هر چه سریع تر از شر آن خلاص شوند. برخی از داروهای خانگی ممکن است به پاکسازی جوش های روی باسن کمک کند.

جوش های آکنه باسن مانند جوش های آکنه صورت نیستند. جوش زدن صورت به طور معمول شرایطی به نام آکنه ولگاریس است که دارای درمان ها و داروهای خاصی است. هرکسی که این روش های درمانی را برای پاک کردن آکنه روی باسن خود امتحان کند ، متوجه می شود که نتایج مشابهی نخواهد داشت.

آنچه مردم از آن به عنوان آکنه باسن یاد می کنند ، معمولاً یک شرایط متفاوت است که پزشکان اصطاحا به آن فولیکولیت می گویند. فولیکولیت بر منافذ پوست روی باسن و فولیکول های مو تأثیر می گذارد.

فولیکولیت ها وقتی در فولیکول های مو گرفتار می شوند و به باکتری آلوده می شوند و منجر به وجود آمدن برجستگی های قرمز و فولیکول های چرکی می شوند. این فولیکول های بسته شده مو شبیه جوش ها یا منافذ مسدود شده به نظر می رسند ، به همین دلیل بسیاری از افراد این در شرایط محیطی را باهم اشتباه می گیرند.

داروهای خانگی و طبیعی برای درمان جوش باسن

باکتری هایی که باعث ایجاد فولیکولیت می شوند در شرایط خاص رشد می کنند. راه های جلوگیری از رشد و به وجود آمدن باکتری ها و ایجاد فولیکولیت ، شامل موارد زیر است:

به طور مرتب بشویید

گرفتگی و آلودگی فولیکول های مو باعث ایجاد فولیکولیت می شود.

مرتب خود را شست و شو داده و پوست خود را عاری از خاک ، روغن و عرق کنید. این ممکن است سطح پوست را از باکتری های موجود در آن تمیز کرده و خطر ابتلا به فولیکولیت را کاهش دهد.

افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به فولیکولیت هستند ، باید صبح و عصر شست و شو را در نظر بگیرند. برای جلوگیری از رشد باکتری از صابون ضد باکتری استفاده کنید.

حداقل دو بار در روز شستشو برای افرادی که مرتباً ورزش می کنند بسیار مهم است. ممکن است شست و شو بعد از هر بار دوچرخه سواری یا کلاس یوگا همیشه خسته کننده باشد، اما عرق اضافی ناشی از ورزش ممکن است محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد کند.

جلوگیری از طریق لایه برداری از پوست

لایه برداری بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا سلول های مرده پوست به فولیکولیت و فولیکول ها می باشد. با این حال ، استفاده از loofah یا پاک کننده ممکن است اعصاب خورد کن باشد، به خصوص برای افرادی که دارای پوستی ملتهب یا حساس می باشند.

استفاده از دستمال مرطوب یا شستشوی معمولی با پاک کننده ها برای لایه برداری بهترین گزینه برای جلوگیری از سوزش و التهاب می باشد.

استفاده از راه کارهای طبیعی برای درمان جوش باسن

برای افرادی که مایل به استفاده از کرم های دارویی بدون نسخه (OTC) نیستند ، می توانند از برخی گزینه های ذکر شده استفاده کنند:

استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمانگر طبیعی محبوب برای پوست است. به نظر می رسد که این روغن دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است به پاک نگه داشتن پوست و از بین بردن باکتری های ایجاد کننده فولیکولیت کمک کند.

زردچوبه

برخی افراد اظهار دارند که زردچوبه ممکن است به جلوگیری از فولیکولیت کمک کند. همانطور که یکی از بررسی ها نشان می دهد ، ترکیبی در زردچوبه به نام کورکومین  وجود دارد که در برابر استافیلوکوکوس اورئوس، باکتری که می تواند منجر به فولیکولیت شود استادگی می کند.

استفاده هر روز از خمیر زردچوبه و آب ممکن است یک درمان طبیعی مفید باشد. اما باید گفت که زردچوبه ممکن است موقتاً پوست را زرد رنگ کند.

شایان ذکر است که تحقیقات در مورد خصوصیات ضد باکتریایی کورکومین، بیشتر روی زرد چوبه انجام شده است نه کورکومین آن.

سرکه

اسید استیک، که در سرکه یا سرکه سیب یافت می شود ، یکی دیگر از ضد باکتری های طبیعی می باشد که ممکن است به متعادل سازی پوست نیز کمک کند. در یک مطالعه ، محققان گزارش دادند که اسید استیک باعث کاهش رشد باکتری روی زخم های سوختگی می شود. آنها همچنین دریافتند که این اسید باعث کاهش رشد باکتری در نمونه های آزمایشگاهی شده است.

شستن خود با یک فنجان سرکه سیب به هنگام حمام کردن باعث مبارزه با باکتری هایی که ایجاد کننده فولیکولیت هستند می شود و همچنین باعث روشن تر شدن پوست می شود. شایان ذکر است که این تحقیق به طور خاص بر روی اسید استیک انجام شده و نه سرکه.

استفاده از مرطوب کننده مناسب

مرطوب نگه داشتن پوست ضروری است ، اما ممکن است برخی از مرطوب کننده ها با گرفتگی فولیکول ها و بدتر شدن وضیعت حاضر شوند.

ازمرطوب کننده هایی که فاثد چربی و حاوی ترکیباتی مانند اسید لاکتیک هستند ممکن است از بروز فولیکولیت در برخی افراد جلوگیری کنند.

اسید لاکتیک یک ترکیب مشابه اسید سالیسیلیک است که در برخی از درمانگر های آکنه وجود دارند. این ممکن است به ترمیم شدن پوست و خلاص شدن از سلول های مرده پوست کمک کند.

روغن نارگیل همچنین ممکن است یک مرطوب کننده طبیعی خوب برای کمک به بهبودی پوست تحریک شده باشد.

پوشیدن لباس های گشاد با الیافت طبیعی

در حالی که شخصی از محل کار خود یا سالن ورزش خارج می شود ممکن هست لباس هایی که پوشیده باعث کردن او شده باشد، که این باعث رشد باکترهایی که ایجاد کننده فولیکولیت است می شود.

همچنین ممکن است لباس ورزشی تنگ باعث ایجاد گرما و اصطکاک بیشتری شود ، که می تواند منجر به گرفتگی فولیکول ها یا تورم ناحیه تحریک شده شود.

همیشه از لباس های گشادی که پارچه های آن از جنس پنبه ، کنف یا کتان باشد بپوشید.

گرم کردن محل

شستن محل مورد نظر با آب گرم به باز شدن فولیکول ها کمک کند ، و برخی از چرکها و باکتری ها را از بین می برد و بدون ایجاد هرگونه زخم جوش ها از بین می روند. بعد از شست و شو محل مبتلا شده حتما آن محل را به خوبی تمیز کنید.

گرما ممکن است پوست های حساس ، ملتهب و تحریک شده را تسکین دهد.

شست و شو محل با آب نمک

آب نمک ممکن است به ضد عفونی کردن و درمان عفونت های جزئی کمک کند.

داشتن یک حمام آب نمک گرم یک روش عالی برای تسکین و پاک کردن پوست از باکتری ها و عفونت ها می باشد.

چگونه از جوش زدن یا دوباره جوش زدن باسن جلوگیری کنیم؟

بعضی از لایه بردارها خیلی سخت هستند و ممکن است باعث التهاب بیشتر شوند.

برخی از مواردی که باید هنگام درمان فولیکولیت در نظر داشته باشیم شامل موارد زیر است:

شستشو یا لایه برداری مدارم و همیشگی محل

حتما ظاهر جوش های پوستی یا فولیکول های مسدود شده در نظر داشته باشیم

بعد کار کردن در محل کار یا ورزش حتما لباس های خود را عوض کنید

از مواد شیمیایی غیر ضروری مانند مواد های شوینده دارای عطر و بود اجتناب کنید و از لباس های تنگ با الیافت بد استفاده نکیند.

چه عواملی باعث ایجاد فولیکولیت می شود؟

فوليکوليت به طور معمول به علت رشد باکتری ها ، از جمله  اورئوس ها ظاهر می شوند. این باکتری ها معمولاً با دخالت عوامل خارجی روی پوست شما قرار میگیرند و رشد می کنند تا هنگامی که روی پوست شما هستند بی خطراند اما اگر این باکتری ها زیر پوست نفوذ کنند، باعث می شود این باکتری ها رشد کرده و تکثیر شوند، که می تواند عفونت هایی در فولیکول موها ایجاد کند.

به غیر از باکتری ها، عواملی مانند جنبوجوش و عرق ممکن است در رشد فولیکولیت ها موثر باشد.

صرفاً عرق کردن یا قدم زدن، مانند کار کردن یا ورزش کردن، ممکن است برای رشد باکتری ها گزینه باشد. نشستن بر روی صندلی بعد از تمرین یا کار کردن می تواند به رشد کردن سریع فولیکولیت ها کمک کند. بعضی اوقات ، پوشیدن لباسهای تنگ نیز ممکن است برای ایجاد فولیکولیت در باسن کافی باشد.

چه زمانی به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید

ممکن است پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای شیوع شدید فولیکولیت تجویز کند.

در مورد فولیکولیت ها در باسن، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها راه کار های درمانی زیادی برای این بیماری دارند و ممکن است یک درمان خانگی خیلی مناسبی برای این بیماری به شما توصیه کنند.

اگر با انجام دادن درمان های خانگی، فولیکولیت ها گسترش یابند یا بدتر شنود ، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر برجستگی های سرخ مانند به جوش تبدیل شدند، به دنبال درمانگرهای قوی باشید. اگر شیوع شدید رخ داد ممکن است به آنتی بیوتیک ها یا کرم های قوی بیشتری برای مبارزه با عفونت نیاز داشته باشید.

فولیکولیت ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما انواع مختلفی از درمانگرها در دسترس است. پزشکان می توانند به خصوص در موارد شدید این بیماری، گزینه های درمانی مناسب را توصیه کنند.

برای خرید برخی درمانگر های توصیه شده به فروشگاه ما مراجعه کنید….

سوال:

آیا هرگونه درمانگر برای آکنه بدون نسخه پزشک می تواند به از بین بردن فولیکولیت ها کمک کند؟ اگر چنین است، چه درمانگری را توصیه می کنید؟

جواب:

پاک کننده های صورت و لایه بردارها به از بین بردن روغن ها و تمیز نگه داشتن پوست در قسمت باسن شما کمک می کند. پاک کننده های ضد باکتریایی به اندازه کافی ملایم برای صورت باید قبل از مصرف از ایمن بودن آن حتما مطمئن شوید. اما مواظب باشید این محصولات را در نزدیکی مقعد و بر روی محل خروجی ادرار چه مرد و چه زن یا لب های بیرونی آن به هیچ وجه استفاده نکنید. تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده اید، از داروهای بدون تجویز پزشک برای آکنه بر روی باسن استفاده نکنید.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com

در امیتان بیشتر بخوانید :

درمان جوش صورت

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *