خواص سویا و روغن سویا

روغن سویا از دانه های گیاه سویا استخراج می شود. بین سال های 2018  و 2019 ، حدود 62 میلیون تن، روغن سویا در سراسر جهان تولید شده است، و آن را به یکی از رایج ترین روغن های پخت و پز تبدیل کرده است. همچنین بسیار کارآمد است و می تواند برای انواع روش های آشپزی از جمله سرخ کردن ، پخت و پخت و پز استفاده شود. علاوه بر آن، این روغن با مواردی از سلامتی مرتبط است، به خصوص برای سلامتی قلب، پوست و استخوان های شما مفید می باشد.

در اینجا 6 فواید روغن سویا ذکر خواهد شد.

1- نقطه دود بالا

نقطه دود یک روغن، دمایی است که در آن چربی ها شروع به تجزیه و اکسیداسیون شدن می کنند، که منجر به تشکیل ترکیبات مضر و بیماری زا به نام رادیکال های آزاد می شود و این امر، می تواند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن شود.

روغن سویا دارای دود نسبتاً بالایی در حدود 450 درجه فارنهایت (230 درجه سانتیگراد) است. روغن زیتون فوق العاده خاص تصفیه نشده دارای نقطه دود حدود 375 درجه فارنهایت (191 درجه سانتیگراد) است، در حالی که روغن کانولا دارای نقطه دود 428-450 درجه فارنهایت (230-220 درجه سانتیگراد) است.

این باعث می شود روغن سویا برای روش های پخت و پز با حرارت بالا مانند برشته کردن ، پختن ، سرخ کردن گزینه مناسبی باشد، زیرا بدون مشکل، در برابر دمای زیاد مقاومت می کند.

خلاصه

روغن سویا از نقطه دود نسبتاً بالایی برخوردار است و همین امر باعث می شود گزینه خوبی برای آشپزی با حرارت بالا باشد.

2- سرشار از چربی های مفید و سالم برای قلب

روغن سویا از اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده است، و این نوعی چربی، مناسب برای قلب است که با چندین مزیت همراه است. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد که تغییر مواد غذایی که در آن چربی اشباع شده وجود دارد به چربی های اشباع نشده در رژیم غذایی شما، می تواند با کمتر شدن خطر بیماری قلبی مرتبط باشد.

یک بررسی وسیع از 8 آزمایش شده، نشان داد که وقتی آزمایش شدگان 5 درصد چربی اشباع شده کل کالری روزانه خود را با چربی اشباع نشده جایگزین می کنند، 10 درصد از خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. تعویض چربی های اشباع شده با چربی های اشباع نشده، همچنین ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد، که یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی است.

علاوه بر این، روغن سویا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است، که می تواند به کاهش التهاب و محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک کند.

خلاصه

روغن سویا بیشتر از چربی های اشباع نشده تشکیل شده است که با پایین آمدن کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط هستند. همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هست که برای سلامت قلب، مناسب است.

3- برای سلامت استخوان مفید است

فقط در 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن سویا، 25 میکروگرم ویتامین K وجود دارد، که حدود 20٪ از مقدار توصیه شده روزانه را در یک وعده تامین می کند. در حالی که شاید ویتامین K به دلیل تأثیر آن بر لخته شدن خون مشهور باشد، اما در تنظیم متابولیسم استخوان نیز نقش اساسی دارد.

تحقیقات نشان می دهد وجود ویتامین K برای سنتز پروتئین های خاص، که برای حفظ توده استخوانی از جمله استئوکلسین ضروری هستند، الزامی است. طبق یک مطالعه در 2591 نفر، مصرف کم ویتامین K، با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان در زنان همراه می باشد.

یک مطالعه 2 ساله در 440 زن نشان داد که مصرف 5 میلی گرم ویتامین K روزانه، با کاهش خطر شکستگی استخوان مرتبط است. از این گذشته، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که دادن روغن سویا به موش ها به مدت 2 ماه باعث کاهش علائم التهاب و کمک به تعادل سطح مواد معدنی در خون و استخوان ها شده است و این نشان می دهد که ممکن است به جلوگیری از شکستن استخوان کمک کند.

با این حال ، مطالعات بیشتر و بهتری، برای ارزیابی تأثیر روغن سویا بر سلامت استخوان در انسان مورد نیاز است.

خلاصه

روغن سویا سرشار از ویتامین K است که ممکن است به حفظ استحکام استخوان ها کمک کند و خطر شکستگی را کاهش می دهد. یک مطالعه بر روی حیوانات همچنین نشان داد که این روغن ممکن است به جلوگیری از شکستن استخوان کمک کند.

4- حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می باشد

روغن سویا حاوی مقدار مناسبی اسیدهای چرب امگا 3 در هر وعده است. برخی از انواع روغن سویا نیز با اسید استاریدونیک غنی شده اند. تصور می شود این منبع وسیعی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که از غذا های دیگر مانند ماهی پایدار و کاربردی تر است.

طبق یک مطالعه 12 هفته ای در 252 نفر، مصرف یک کپسول روغن سویا و 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن سویا غنی شده با اسید استاریدونیک در روز باعث افزایش اسیدهای چرب امگا 3 در خون می شود.

اسیدهای چرب امگا 3 با تعدادی از فواید سلامتی مرتبط بوده و نقش اساسی در سلامت قلب، رشد جنین، عملکرد مغز و ایمنی دارد. مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 3 همچنین می تواند به کاهش التهاب کمک کند، که تصور می شود در ایجاد شرایط مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت نقش دارد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این روغن حاوی مقداربیشتری از اسیدهای چرب امگا 6 نسبت به اسیدهای چرب امگا 3 است. در حالی که شما به هر دو نوع اسید ها احتیاج دارید، بیشتر افراد اسیدهای چرب امگا 6 را بیش از حد در رژیم غذایی خود قرار می دهند و امگا 3 کافی ندارند. این می تواند به التهاب و بیماری مزمن کمک کند. به همین دلیل ، بهتر است روغن سویا را با انواع غذاهای دیگر که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 همچون سالمون، دانه کتان و گردو هستند نیز هم زمان استفاده کنید.

خلاصه

روغن سویا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که در تقویت سلامت و جلوگیری از بیماری های مزمن نقش اساسی دارند.

5- سویا و روغن سویا سلامت پوست را ارتقا می بخشند

روغن سویا اغلب در لیست مواد تشکیل دهنده سرم های مراقبت از پوست ، ژل ها و لوسیون ها مشاهده می شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن سویا برای سلامت پوست مفید می باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در 6 نفر نشان داد که استفاده از این روغن روی پوست آنها سد طبیعی آن را، تقویت کرده و به حفظ رطوبت پوستشان کمک کرده است.

یک مطالعه دیگر نشان داد که استفاده از روغن موضعی سویا به محافظت در برابر التهابات پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می کند. روغن سویا همچنین سرشار از ویتامین E است، یک ماده مغذی ضد التهابی که می تواند سلامت پوست را پشتیبانی کند.

مطالعات نشان می دهد که ویتامین E ممکن است بدن را در برابر آسیب های پوستی محافظت کرده و به درمان برخی از شرایط پوستی مانند آکنه و درماتیت آتوپیک کمک کند.

خلاصه

روغن سویا سرشار از ویتامین E است، این ماده مغذی می تواند به ارتقاء سلامت پوست کمک کند. استفاده از آن به صورت موضعی ممکن است در برابر التهاب محافظت ایجاد کرده و به پوست کمک کند تا رطوبت را حفظ کند.

6- متنوع و آسان برای استفاده

روغن سویا طعم ملایم و خنثی دارد که می تواند تقریباً در هر نوع دستورالعمل روغن پخت و پز مناسب باشد. به خصوص زمانی که با سرکه و مقداری نمک و فلفل مخلوط شود می تواند یک سس سالاد مقوی و مفید باشد.

به دلیل وجود نقطه دود بالا، می توان آن را به جای روغن های دیگر پخت و پز برای روش های پخت و پز با حرارت بالا مانند سرخ کردن، پخت و پز یا سس کردن استفاده کرد.

به سادگی از آن به جای سایر مواد مانند روغن زیتون، روغن کانولا یا روغن نباتی استفاده کنید و در دستورالعمل های مورد علاقه خود قرار دهید. جدا از پخت و پز با روغن سویا، می توانید آن را روی مو یا پوست خود بمالید تا به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل کند.

علاوه بر این ، برخی از افراد از آن به عنوان روغن حامل برای رقیق کردن روغن های اساسی قبل از استفاده از آنها برای پوست استفاده می کنند.

خلاصه

روغن سویا تقریباً در هر دستور العمل می تواند به جای روغن های دیگر پخت و پز استفاده شود. همچنین می تواند بر روی مو و پوست اعمال شود یا با روغن های اساسی ترکیب شود.

کلام آخر

روغن سویا نوعی روغن پخت و پز است که با چندین فایده، برای سلامتی همراه است. به ویژه ، این ممکن است به ارتقاء سلامت پوست، کاهش سطح کلسترول، جلوگیری از شکستن استخوان و تأمین اسیدهای مهم چرب امگا 3 کمک کند.

علاوه بر این ، دارای نقطه دود بالا می باشد و عطر و طعم خنثی، دارد و این باعث می شود که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم در انواع دستور العمل ها مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : https://www.healthline.com

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.