خواص زیتون و روغن زیتون

11 مزیت مفید زیتون و روغن آن

اثرات سلامتی زیتون و خواص روغن آن ، در رژیم غذایی بحث برانگیز است. با این حال ، متخصصان موافق هستند که روغن زیتون – به ویژه خالص آن- برای سلامتی شما مفید است.

در اینجا 11 مزیت بهداشتی این روغن ذکر خواهد شد که با تحقیقات علمی اثبات شده اند.

1- روغن زیتون از نظر چربی های اشباع نشده سالم، بسیار غنی است

حدود 14٪ روغن زیتون از چربی اشباع شده است، در حالی که 11٪ آن غیر اشباع شده می باشد مانند اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 است. اما اسید چرب غالب در این روغن، یک چربی اشباع نشده به نام اولئیک اسید است که 73٪ از کل روغن را تشکیل می دهد. مطالعات نشان می دهد که اسید اولئیک التهاب را کاهش می دهد و حتی ممکن است اثرات مفیدی بر سلول های مرتبط با سرطان داشته باشد. همچنین چربی های اشباع نشده در برابر گرمای زیاد نیز مقاوم هستند و روغن خالص ، به این دلیل به عنوان یک انتخاب سالم برای پخت و پز می باشد.

خلاصه

روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک اشباع نشده است. اعتقاد بر این است که این روغن دارای اسید چرب با اثرات مفید زیادی می باشد و یک انتخاب سالم برای پخت و پز است.

2- روغن زیتون حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان می باشد

روغن خالص زیتون ، حاوی مواد مغذی است. جدا از اسیدهای چرب مفید آن، حاوی مقادیر کمی ویتامین E و K می باشد. اما این روغن با آنتی اکسیدان های قدرتمند نیز مخلوط است. این آنتی اکسیدان ها از نظر بیولوژیکی فعال هستند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهند. آنها همچنین با التهاب مبارزه می کنند و به محافظت از کلسترول خون در برابر اکسیداسیون، به سلامت بدن، کمک می کنند – دو فایده ای که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

خلاصه

روغن زیتون خالص در ترکیب خود دارای آنتی اکسیدان هاست که برخی از آنها اثرات بیولوژیکی قدرتمندی دارند.

3- روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی بالا است

تصور می شود التهاب مزمن، در بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی، سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، آلزایمر، آرتروز و حتی چاقی وجود دارد. روغن با درجه خالصی بالا زیتون، می تواند التهاب را کاهش دهد، که این ممکن است یکی از دلایل اصلی فواید آن برای سلامتی باشد. اثرات اصلی ضد التهابی توسط آنتی اکسیدان ها تأمین می شوند. مهمترین آنها اولئولانتانال است، که نشان داده شده است به طور مشابه با ایبوپروفن ، مثل داروی ضد التهابی عمل می کند.

برخی دانشمندان تخمین می زنند که اولئولانتانال در تقریبا یک قاشق غذاخوری (5 میلی لیتر) روغن زیتون خالص، دارای اثر مشابه با 10٪ از دوز مصرف ایبوپروفن در بزرگسالان است. تحقیقات همچنین مشخص می کند که اسید اولئیک، اسید چرب اصلی در این روغن می باشد و می تواند سطح نشانگرهای التهابی مهمی مانند پروتئین واکنشی C را کاهش دهد. یک مطالعه همچنین نشان داد که آنتی اکسیدان های این روغن می توانند برخی از سلول ها و پروتئین هایی که التهاب را تحریک می کنند مهار کند.

خلاصه

روغن زیتون حاوی مواد مغذی است که با التهاب مبارزه می کنند. اینها شامل اسید اولئیک و همچنین آنتی اکسیدان اولئوکانتال می باشد.

4- روغن زیتون ممکن است به جلوگیری از سکته های مغزی کمک کند

سکته مغزی، ناشی از اختلال در جریان خون به مغز شما یا به دلیل لخته شدن خون یا خونریزی می باشد. در کشورهای توسعه یافته، سکته مغزی دومین علت شایع مرگ می باشد، درست یک رتبه پایین تر از بیماری های قلبی است. رابطه بین این روغن و خطر سکته مغزی بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. یک بررسی بزرگ از مطالعات انجام شده در 841000 نفر نشان داد که این روغن، تنها منبع چربی اشباع نشده با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی است. در یک بررسی دیگر در 140000 نفر شرکت کننده، افرادی که از این روغن مصرف کرده اند در مقایسه با کسانی که نکردند در معرض خطر کمتر سکته مغزی قرار دارند.

خلاصه

چندین مطالعه بزرگ نشان می دهد که افرادی که روغن زیتون مصرف می کنند، خطر سکته مغزی بسیار کمتری دارند، سکته مغری دومین قاتل بزرگ در کشورهای توسعه یافته می باشد.

5- روغن زیتون شما را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند

بیماری های قلبی شایع ترین علت مرگ در جهان است. مطالعات مشاهده ای که چند دهه پیش انجام شده نشان داد که بیماری های قلبی در کشورهای مدیترانه کمتر دیده می شود. این منجر به تحقیقات گسترده در مورد رژیم مدیترانه ای شد، که اکنون مشخص شده است که یک رژیم غذایی خاص، خطر بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. روغن خالص زیتون ، یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده این رژیم است که از چندین طریق در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. این روغن التهاب را کاهش می دهد، کلسترول LDL “بد” را از اکسیداسیون محافظت می کند، لایه رگهای خونی شما را بهبود می بخشد و ممکن است به جلوگیری از لخته شدن بیش از حد خون کمک کند.

جالب توجه است، همچنین نشان داده شده است که روغن زیتون، فشار خون را کاهش می دهد که یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری قلبی و مرگ زودرس است. در یک مطالعه، روغن زیتون نیاز به داروی فشار خون را 48٪ کاهش می دهد. ده‌ها مطالعه بر روی 100ها نفر حاکی از آن است که روغن خالص زیتون مزایای قدرتمندی برای قلب شما دارد. اگر ابتلا به بیماری قلبی یا سابقه خانوادگی در ابتلا به بیماری قلبی دارید یا در معرض بیماری های خطرناک دیگر هستید، بهتر است مقدار زیادی روغن زیتون خالص را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

خلاصه

روغن زیتون خالص، فواید زیادی برای سلامتی قلب دارد. این روغن فشار خون را کاهش می دهد، ذرات کلسترول LDL “بد” را از اکسیداسیون محافظت می کند و عملکرد رگ های خونی را بهبود می بخشد.

6- روغن زیتون با افزایش وزن و چاقی همراه نیست

خوردن بیش از حد چربی باعث افزایش وزن می شود. با این حال، مطالعات بی شماری بر روی رژیم مدیترانه ای انجام شده، نشان می دهد، روغن زیتون با اثرات مطلوب بر وزن بدن مرتبط است. در یک مطالعه 30 ماهه در بیش از 7000 دانشجوی کالج اسپانیایی، نشان داد، مصرف مقدار زیادی روغن زیتون با افزایش وزن مرتبط نیست. علاوه بر این ، یک مطالعه سه ساله در 187 نفر شرکت کننده نشان داد که رژیم غذایی سرشار از این روغن، با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در خون و همچنین کاهش وزن مرتبط است.

خلاصه

به نظر می رسد مصرف روغن زیتون احتمال افزایش وزن را افزایش نمی دهد. مصرف متوسط روغن زیتون حتی می تواند به کاهش وزن کمک کند.

7- روغن زیتون ممکن است با بیماری آلزایمر مبارزه کند

بیماری آلزایمر شایعترین بیماری در جهان است. یکی از ویژگی های مهم آن، ایجاد پلاک های به اصطلاح بتا آمیلوئید در سلولهای مغزی شماست. یک مطالعه در موش ها نشان داد که ماده ای در روغن زیتون می تواند به از بین بردن این پلاک ها کمک کند. علاوه بر این، یک مطالعه انسانی نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از این روغن ، عملکرد مغز را بهبود می بخشد. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر روغن زیتون بر آلزایمر مورد نیاز است.

خلاصه

برخی مطالعات نشان می دهد که روغن زیتون ممکن است با بیماری آلزایمر مبارزه کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

8- روغن زیتون ممکن است خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد

به نظر می رسد روغن زیتون از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری می کند. مطالعات متعددی انجام شده که روغن زیتون را با اثرات مفیدی بر قند خون و حساسیت به انسولین مرتبط کرده است. یک کارآزمایی بالینی در 418 فرد سالم، بطور تصادفی تأثیرات محافظتی این روغن را تأیید کرده است. در یک مطالعه، رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا حدود 40 درصد کاهش داده است.

خلاصه

هر دو مطالعه مشاهده ای و آزمایشات بالینی نشان می دهد که روغن زیتون به همراه رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

9- آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون، خاصیت ضد سرطانی دارند

سرطان یکی از شایع ترین دلایل مرگ در جهان است. مردم کشورهای مدیترانه ای خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را کمتر دارند و بسیاری از محققان بر این باورند که ممکن است، روغن زیتون دلیل آن باشد. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن، به دلیل رادیکال های آزاد می توانند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهند، که به نظر می رسد محرک اصلی سرطان است. بسیاری از مطالعات و آزمایشات نشان می دهد که ترکیبات موجود در این روغن می توانند با سلولهای سرطانی مبارزه کنند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا روغن زیتون در واقع خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد یا خیر.

خلاصه

شواهد اولیه نشان می دهد که روغن زیتون ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، اما مطالعات بیشتری لازم است.

10- روغن زیتون می تواند به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که به مفاصل تغییر شکل می دهد و موجب ایجاد درد می شود. اگرچه علت دقیق آن به خوبی درک نشده است، اما سیستم ایمنی بدن شما، به اشتباه به بدن خودتان حمله می کند و سلولهای طبیعی را از بین می برد.

به نظر می رسد مکمل های این روغن باعث بهبود مارکرهای التهابی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید می شود. به نظر می رسد که روغن زیتون در ترکیب با روغن ماهی، که منبع اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی است، بسیار مفید است. در یک مطالعه، روغن زیتون و ماهی به طور معناداری باعث افزایش قدرت گرفتن دست، کاهش درد مفاصل و سفتی بدن در صبحگاه در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید می شود.

خلاصه

روغن زیتون می تواند به کاهش درد مفاصل و تورم ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند. اثرات مفیدی که با روغن ماهی ترکیب می شوند تا حد زیادی افزایش می یابد.

11- روغن زیتون خواص ضد باکتریایی دارد

روغن زیتون حاوی بسیاری از مواد مغذی است که می تواند باکتری های مضر را مهارکرده یا از بین ببرد. یکی از این موارد هلیکوباکتر پیلوری است، باکتری که در معده شما زندگی می کند و می تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود. مطالعات و آزمایشات نشان داده است که روغن خالص، با هشت گونه از این باکتری ها مبارزه می کند، که با سه نوع از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. یک مطالعه در انسان نشان داده است که 30 گرم روغن خالص زیتون که روزانه مصرف می شود، می تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در 10 تا 40 درصد از افراد، در حداقل 2 هفته از بین ببرد.

خلاصه

روغن خالص  زیتون دارای خاصیت ضد باکتریایی است و مشخص شده است که به ویژه در برابر هلیکوباکتر پیلوری، نوعی باکتری موثر، که می تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود، مقاوم است و باعث از بین رفتن آن می شود.

حتما از خرید، روغن زیتون مناسب، مطمئن شوید

خرید نوع مناسب این روغن بسیار مهم است.

روغن زیتون خالص، برخی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال زیستی زیتون را حفظ می کند. به همین دلیل، از نظر تصفیه شدگی، روغن زیتون سالم تر به نظر می رسد. با این وجود، کلاهبرداری زیادی در بازاراین روغن وجود دارد، زیرا بسیاری از روغن هایی که ” برچسب اصل بودن ” روی آن می چسانند با سایر روغن های تصفیه شده رقیق شده اند. بنابراین، برچسب ها را به دقت بررسی کنید تا روغن خالص واقعی تهیه کنید. همیشه خواندن لیست مواد تشکیل دهنده و بررسی گواهینامه کیفیت، ایده خوبی برای پی بردن به اصل بودن محصول است.

و در آخر، این روغن سالم ترین روغن کره زمین می باشد.

منبع : https://www.healthline.com

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.