فناوری نانو در علوم و زندگی

پیشرفت های فناوری نانو به طور فزاینده ای در علوم زندگی مورد استفاده قرار می گیرد. طرح ها و سازه هایی در مقیاس نانومتر در زمینه هایی مانند داروسازی ، بیوتکنولوژی و مهندسی بافت اعمال می شود. استفاده از فناوری نانو در حوزه پزشکی دارای پتانسیل های خاصی است و فناوریهای جدید باعث بهبود در ارائه دارو به همراه روشهای جدید تشخیص می شوند. کاربردهای بالینی فناوری نانو در حال حاضر رخ می دهد و با پیشرفت تحقیقات فعلی ، این روند افزایش می یابد.

فناوری نانو و تحویل دارو

پیشرفت مهمی در روشهای درمانی استفاده از فناوری نانو برای تهیه دارو بوده است. از نانوذرات می توان برای انتقال دارو به بخش های هدف استفاده کرد که مزیت کاهش تجمع در بافت های سالم را فراهم می آورد. این امر به ویژه در معالجه سرطان، که در آن، داروهای شیمی درمانی می توانند به سلولهای سالم اطراف تومور آسیب وارد کنند ، بسیار مهم است.

مواد با مقیاس نانو، به دلیل افزایش نفوذپذیری و اثر احتباس (EPR) برای درمان سرطان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای تأمین نیاز اکسیژن در طی رشد سریع تومور ، رگ های خونی که به سرعت تولید می شوند حاوی منافذ هستند، بنابراین رگهای خونی نشت یافته امکان عبور ذرات در مقیاس نانو در تومور را فراهم می کنند. تومورهای سریع رشد نیز فاقد سیستم لنفاوی عملکردی هستند، بنابراین داروهای تحویل یافته توسط نانوذرات در محل نیاز حفظ می شوند. همچنین تحقیقات برای بهبود اثر EPR بیشتر برای درمانی که می تواند به مرکز تومور ، جایی که اکسیژن محروم است نفوذ کند ، انجام می شود.

فناوری نانو و تشخیص

کاربرد علمی دیگری در زمینه زندگی فناوری نانو در زمینه تشخیص است. در تشخیص آزمایشگاه بالینی، نانوسیمی ساخته شده است که می تواند قطرات را در مقیاس نانو دستکاری کند. این فناوری آزمایشگاهی بر روی یک تراشه، امکان تشخیص با توان بالای DNA و پروتئین ها را فراهم می کند. از فناوری نانو همچنین در تکنیک های ایمونولوژیکی استفاده شده است که وجود آنتی بادی ها یا آنتی ژن ها را در یک نمونه، آزمایش، بررسی می کند.

 تحولات جدید در حال استفاده از این فناوری، برای دستگاه های قابل حمل، برای اجرای در این زمینه است. یشرفتی که برای تشخیص فوری بیماری هایی مانند ویروس نیل غربی، در مناطق فقیرنشین جهان بسیار مفید خواهد بود. همچنین از فناوری نانو برای تعیین میزان نشانگرهای زیستی سرطان از آزمایش خون، استفاده می شود ، رویکردی که قبلاً به دلیل اندازه مولکولهای زیستی، درگیر محدودیت شده است.

فناوری نانو و پوشش های هوشمند

از فناوری نانو همچنین در تولید روکش های هوشمند استفاده می شود ، یک لایه اضافه شده از نانو مواد، که می تواند خواص را بهبود بخشد یا عملکرد را افزایش دهد. نانوذرات روی استنت هایی که لوله های مش برای درمان شریان های باریک هستند و برای جذب سلول ها و پروتئین های موجود در استنت استفاده می شود ، باعث ضعف آن می شود. روکشهای هوشمند نیز ایجاد شده است که می تواند در صورت لایه بر روی سطح استنتهای عروق کرونر ، رهاسازی دارو را ارتقا بخشد. فعالیت بیولوژیکی و سازگاری همچنین از طریق نانوذرات افزایش می یابد. نانوذرات هیدروکسی آپاتیت ، یک ماده معدنی مهم است که در استخوان ها و دندان ها یافت می شود، برای بهبود لایه برداری از استخوان بر روی بیومتال برای کاشت و پروتزهای دندانی پوشانده می شود.

فناوری نانو برای جراحی

پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده از فناوری نانو در جراحی وجود دارد. جراحی نانو، می تواند روشهای حداقل تهاجمی را ارائه دهد که باعث کاهش میزان آسیب به بافت ، کاهش زخم و ایجاد زمان توانبخشی سریعتر می شود. در حال حاضر با فرآیندی جدید، از پوشش فلز سخت ریزساختار شده با نانو، لایه های الماس ، نانوتکنولوژی در ساخت ابزارهای جراحی اعمال می شود. این اسکالپ های الماس فقط چند نانومتر از لبه برش را فراهم می کنند، و آنها را برای جراحی چشم و مغز قابل استفاده می کند.

نانو لوله‌های نانویی برای استفاده در بخیه جراحی پلاستیک، نیز از جنس فولاد ضدزنگ است که ذرات نانو را در خود جای داده است. این نانو همچنین، می تواند برای استفاده در سطح سلولی به میکروسکوپ های نیروی اتمی متصل شود. نانولوله ها می توانند از طریق غشای پلاسمایی سلول، نفوذ کنند که منجر به پتانسیل عمل جراحی سلولی می شود. یکی دیگر از کاربردهای پزشکی احتمالی این فناوری ، ایجاد تمایز از سلولهای بنیادی در آماده سازی برای اهدای عضو به بیمار است.

منابع :

فناوری نانو و کاربردهای آن در علم زندگی ، مجله بین المللی نانو پزشکی

https://www.azonano.com/

درباره ی aydin

بررسی کنید

ایلون ماسک کیست

ایلان ماسک کیست؟

زندگی نامه ایلان ماسک ایلان ماسک در تلاش است تا انقلابی در حمل و نقل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *