آیا تاثیر ویروس کرونا بر بزرگسالان و کودکان، یکسان است؟

ویروس کرونا چیست؟

ویروس های کرونا، یک خانواده از ویروس ها هستند که به داشتن نژادهایی که  احتمالا، ابتلا به آنها منجر به مرگ برای پستانداران و پرندگان، خواهد شد معروفند. در انسان ها آنها معمولاً از طریق قطرات مایعی که توسط افراد آلوده در هوا پخش می شود، انتشار می یابند.

برخی از نژادهای نادر اما قابل توجه ، از جمله ووهان کرونا ویروس ، و عامل سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS)، می توانند باعث مرگ در انسان شوند.

توضیحات جزئی  این ویروس، اولین بار در دهه 1960 بیان شد. ویروس کرونا نام خود را از یک تاج متمایز یا تاج پادشاهی پروتئین های قندی گرفته است. رمزگذاری ویروس، طولانی ترین نژاد از RNA های مبتنی بر ویروس که رشته ای از نوکلئیک اسید های پایه هستند با طول تقریبی 26000 تا 32000 تا می باشد.

انواع ژن های ویروس های کرونا :

چهار نوع ژن شناخته شده در خانواده ویروس های کرونا به نام های آلفا، بتا، گاما و دلتا کرونا ویروس وجود دارد. دو نوع اول فقط پستانداران را مورد حمله قرار می دهند. مانند خفاش ها، خوک ها، گربه ها و انسانها. گاما کرونا ویروس ها، پرندگان از جمله مرغ ها را مورد هدف قرار می دهند، در حالی که دلتا کرونا ویروس، هم پرندگان و هم پستانداران را مورد حمله قرار می دهند.

علائم کروناویروس چیست؟

کورو ویروس ها می توانند علائم مختلفی را در حیوانات مختلف ایجاد کنند. در حالی که برخی از نژاد ها باعث ایجاد اسهال در خوک ها و بوقلمون ها می شوند ، بیشتر اوقات عفونت ها را می توان با سرماخوردگی بد مقایسه کرد و باعث مشکلات خفیف تا متوسط ​​تنفس فوقانی مانند بینی آبریزش و گلو درد می شود. استثنائات کشنده ای وجود دارد که تأثیر مخربی بر دام و سلامتی انسان در سراسر جهان داشته است.

انواع ویروس های کرونا :

ویروس کرونا ووهان :

کرونا ویروس ووهان برای اولین بار در سال 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد. در زمان نوشتن این مقاله، تعداد آلوده ها همچنان در حال افزایش است که تعداد کشته ها بیش از 500 نفر گزارش شده است. مارها به عنوان یک منبع بالقوه برای شیوع بیماری مورد شک هستند، اگرچه متخصصان دیگر در حال حاضر این موضوع را بعید می دانند.

ویروس کرونا سارس یا سندرم حاد تنفسی شدید :

سارس برای اولین بار در سال 2003 به عنوان یک گونه جداگانه از ویروس کرونا شناخته شد. منبع ویروس هرگز مشخص نبود ، اگرچه اولین عفونت های انسانی را می توان در سال 2002 در استان گوانگدونگ چین ردیابی کرد.

این ویروس سپس به یک بیماری همه گیر تبدیل شد و باعث بیماری بیش از 8000 نفر شد. عفونت این بیماری شبیه آنفلوانزا بود و در 26 کشور جهان منجر به مرگ  نزدیک به 800 نفر شد.

ویروس کرونا سندرم تنفسی خاورمیانه :

این بیماری،  برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی در افرادی که علائم تب ، سرفه ، تنگی نفس و گاهی اوقات مشکلات گوارشی مانند اسهال را نشان می دهند ، شناسایی شد. یک منبع حیوانی برای ویروس هرگز به طور رسمی تأیید نشد، هرچند شواهد، نشان می داد که یک نوع شتر به عنوان مخزن بالقوه عفونت هست.

سازمان بهداشت جهانی از زمان شیوع اولیه حدود 2500 مورد عفونت را در 27 کشور شناسایی کرد که منجر به مرگ تقریبا 860 نفر شد.

رمز و راز ویروس کرونا :

کودکان به نظر می رسد کمتر مستعد هستند ، و دانشمندان نمی دانند چرا.

ویروس کرونا و کودکان

دانشمندان هنوز درمورد شیوع ویروس کرونا  در حال بررسی هستند. ویروسی که در زمان نگارش این مقاله، باعث کشته شدن نزدیک به 500 نفر و ابتلا بیش از 30000 نفر در چین شده است. یکی از بزرگترین اسرار این است که چرا تعداد کمی از کودکان بیمار شده اند.

این شیوع برای اولین بار در تاریخ 31 دسامبر گزارش شد ، اما هیچ کودکی زیر 15 سال تا 22 ژانویه تشخیص داده نشده است. یک مطالعه در ژورنال پزشکی نیو انگلستان در آن زمان گفته است: “احتمالاً کودکان کمتر مورد حمله عفونت قرار بگیرند یا در صورت آلوده شدن ، ممکن است علائم خفیف تری نسبت به بزرگسالان نشان دهند.

از آن زمان ، پزشکان چند مورد را در بین کودکان ثبت کرده اند : یک دختر 9 ماهه در پکن ، کودکی در آلمان که پدر او مبتلا به این ویروس تشخیص داده شده بود ، و فرزندی در شن ژن ، چین ، كه آلوده شده بود اما بدون علائم.

چند روز پیش ، مقامات چینی تأیید كردند كه یك نوزاد در ووهان چین 30 ساعت پس از تولد آزمایش ویروس مثبت داشته است. مادر نوزاد یک بیمار کرونا ویروسی است.
اما در بیشتر موارد ، بچه ها از نظر ویروس بسیار آسیب پذیر به نظر نمی رسند.

ریچارد مارتینلو ، استادیار بیماریهای عفونی در دانشکده پزشکی ییل ، به بیزینس اینسایدر گفت: “از هر آنچه که ما دیده ایم ، و به دلایلی که برای ما مشخص نیست ، به نظر می رسد که این امر در درجه اول روی بزرگسالان تأثیر می گذارد. برخی از گزارشاتی که تاکنون از چین منتشر شده است مربوط به بیمارستان های بزرگسالان است و نه بیمارستانهای کودکان ، بنابراین ممکن است این ادعا به دلیل عدم مشاهده آن داده ها است.”

به گفته کارشناسان بهداشت ، تعداد کم موارد در میان بچه ها خبر خوبی است ، زیرا کودکان به میزان کمتری، برای شستن دست ها ، پوشاندن دهان خود و از تماس با دیگران خودداری می کنند – رفتارهایی که می تواند باعث گسترش میکروب ها شود.

هارون میلستون ، اپیدمیولوژیک و استاد کودکان در دانشگاه جان هاپکینز ، به بیزینس اینسایدر گفت : ” اگر بتوانیم از بچه ها محافظت کنیم – اول ، برای خود آنها خوب است ، اما دوم ، برای جامعه، خوب است. اگر این بیماری در جمعیت کودکان نفوذ کند ، ممکن است شیوع آن را تقویت کند.”

علائم کرونا ویروس، مشابه موارد مرتبط با ذات الریه یا آنفولانزا است : تب ، سرفه ، لرز ، سردرد ، مشکل در تنفس و گلو درد.

ویروس کرونا دارای شباهتهای چشمگیری با سارس است ، که در ماه نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003 باعث کشته شدن 774 نفر شد و بیش از 8000 نفر را آلوده کرد. در بین کودکان نیز موارد SARS وجود داشته است: فقط 80 مورد تایید شده آزمایشگاهی و 55 مورد احتمالی یا مشکوک. بیشتر این کودکان تب داشتند و برخی نیز سرفه و یا استفراغ داشتند.

در گزارشی از سال 2007 ، متخصصان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تشخیص دادند که کودکان 12 سال یا بالاتر علائم خفیف تری نسبت به بزرگسالان نشان داده اند. هیچ کودک یا نوجوانی ، به واسطه ویروس، از دنیا نرفت و تنها یک نمونه وجود داشت که کودک SARS را به شخص دیگری منتقل کرد.

دانشمندان هنوز نمی دانند که چرا این چنین شد است.

در شیوع کرونا ویروس فعلی، دو توضیح وجود دارد که چرا تعداد کمی از کودکان به این بیماری مبتلا شده اند : یا احتمالاً در وهله اول کمتر در معرض دید آنها قرار گرفته اند ، یا اینکه در مورد نحوه پاسخ بدن آنها به ویروس ، شدت کمتری وجود دارد.
دیوید وبر ، استاد اپیدمیولوژی و اطفال در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل ، به بیزینس اینسایدر گفت : “حدس من این است که مرگ و میر بچه ها گزارش نشده است.”
مقامات چینی فکر می کنند که این ویروس ابتدا در بازار غذاهای دریایی ووهان، جایی که حیوانات زنده فروخته می شدند ، شیوع پیدا کرده است.
وبر افزود: “تعداد زیادی از بچه ها به بازار ماهی نمی روند.”
بازار ووهان از اول ژانویه تعطیل شد و مقامات محلی از آن زمان فروش حیوانات زنده در سطح شهر را ممنوع اعلام کردند. روز دوشنبه ، حزب کمونیست چین قول داد که تجارت غیرقانونی حیات وحش در سراسر کشور را سرکوب کند. اگر ویروس کرونا در بین بچه ها گسترش یابد ، شیوع آن می تواند بدتر شود.

همچنین ممکن است که بزرگسالان مانع  شیوع ویروس در میان بچه ها هستند، زیرا مردم در شستن دست ها ، پوشاندن دهان خود و در صورت احساس بیماری ، بسیار مراقب بچه ها هستند. این ویروس از طریق قطرات تنفسی مانند بزاق و مخاط می تواند بین افراد پخش شود ، بنابراین بهداشت خوب، برای جلوگیری از انتقال بسیار مهم است.

میلستون گفت: “من یک متخصص اطفال هستم – من بچه ها را دوست دارم – اما بچه ها واقعاً به انتشار ویروس های تنفسی دامن می زنند. گوشزد کردن به  بزرگسالان، بسیار ساده تر است که رفتارهای خوب و منطقی را انجام دهند. اگر بچه ها بیمار هستند ، آنها هنوز هم می خواهند پیش مامان بروند و یا با خواهر و برادر خود بازی کنند.”
با این که شیوع این بیماری همچنان رو به رشد است ، کشورها می توانند شروع به گزارش موارد بیشتر در بین کودکان کنند.

میلستون گفت: “وقتی ویروس جدیدی را می بینیم ، کل جمعیت مستعد هستند. ما نمی دانیم که این ویروس بیش از آنچه که بچه ها انجام می دهد ، مجاری تنفسی بزرگسالان را در گیرمی کند.”
وبر گفت ، هنوز هم آنفولانزا احتمالاً تهدید قریب الوقوع بسیاری از كودكان در سراسر جهان نسبت به ویروس کرونا است.

وی گفت: “مردم در حال حاضر باید بسیار بیشتر نگران آنفلوانزا و سایر بیماریهای تنفسی یا ویروسی باشند. در بسیاری از شیوع آنفولانزا ، این کودکان هستند که آن را بیشتر از بزرگسالان گسترش می دهند.”

براساس CDC ، كودكان كمتر از 5 سال در معرض خطر عوارض جدي از ويروس آنفلوانزا مانند پنوموني و نارسايي تنفسي و كليه هستند. دانشمندان مطمئن نیستند که چرا این امر وجود دارد ، اما برخی گمان می کنند دلیل این امر این است که کودکان پاسخ ایمنی بیشتری دارند ، بنابراین بدن آنها سعی در جلوگیری از عفونت دارند و احتمالاً تب دارند یا آسیب بافتی را تجربه می کنند.

بیشترین مرگ و میر ناشی از آنفولانزا در ایالات متحده – بین 70 تا 85 درصد – در افراد 65 سال و بالاتر رخ می دهد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، حدود 80 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا ویروس جدید در بین افراد 60 سال و بالاتر رخ داده است. با این وجود ، هیچ واکسنی برای محافظت از مردم در برابر این ویروس جدید وجود ندارد.
میلستون گفت: “اگر ما بتوانیم این ویروس را از جمعیت کودکان دور نگه داریم ، به تقویت مقابله با این بیماری کمک می کند.”

منابع :

https://www.sciencealert.com

 

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *