هیپنوتیزم یا تسخیر افراد

هیپنوتیزم یا تسخیر افراد

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم یک حالت ذهنی است که در آن افراد افزایش توجه ، تمرکز و پیشنهاد پذیری را تجربه می کنند. در حالی که هیپنوتیزم غالباً به عنوان یک حالت خواب مانند توصیف می شود ، اما به صورت حالت توجه متمرکز ، افزایش قدرت پیشنهاد و تخیلات زنده بیان می شود. افرادی که حالت هیپنوتیزم دارند غالباً خواب آلود و منطقه ای به نظر می رسند اما در واقعیت بیش از حد آگاهی دارند.

در حالی که افسانه ها و باورهای غلط زیادی وجود دارد ، هیپنوتیزم یک فرایند کاملاً واقعی است که می تواند به عنوان ابزاری درمانی مورد استفاده قرار گیرد. نشان داده شده است که هیپنوتیزم دارای فواید پزشکی و درمانی است ، به ویژه در کاهش درد و اضطراب. حتی گفته شده است که هیپنوتیزم می تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد.

انواع هیپنوتیزم

چند روش مختلف برای انتقال هیپنوتیزم وجود دارد:

هیپنوتیزم هدایت شونده: این نوع هیپنوتیزم شامل استفاده از ابزاری مانند دستورالعمل های ضبط شده و موسیقی برای القای حالت خواب آور است. سایت های آنلاین و برنامه های تلفن همراه اغلب از این نوع هیپنوتیزم استفاده می کنند.
هیپنوتیزم درمانی: استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است و توسط پزشکان مجاز و روانشناسان برای درمان بیماری هایی از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات خوردن انجام می شود.
خود هیپنوتیزم: خودهیپنوتیزم فرایندی است که وقتی شخص حالت هیپنوتیزم خود را القا می کند رخ می دهد. این ماده اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا کنترل استرس استفاده می شود.

تاریخچه هیپنوتیزم

استفاده از حالت های ترنس هیپنوتیزم مانند به هزاران سال قبل برمی گردد ، اما هیپنوتیزم در اواخر قرن هجدهم از کار پزشکی به نام فرانتس مسمر شروع به رشد کرد. این تمرین به لطف دیدگاههای عرفانی مسمر شروع بدی داشت ، اما سرانجام علاقه به رویکرد علمی تری تغییر یافت.

برخی از کاربردهای هیپنوتیزم که با تحقیق نشان داده شده است:

کنترل درد در طی اقدامات دندانپزشکی
از بین بردن یا کاهش شرایط پوستی از جمله زگیل و پسوریازیس
درمان بیماری های مزمن درد مانند آرتریت روماتوئید
درمان و کاهش درد هنگام زایمان
کاهش علائم زوال عقل
کاهش حالت تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

 

نکات

در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که نمی توان هیپنوتیزم شد ، تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از افراد بیش از آنچه فکر می کنند قابل هیپنوتیزم هستند. تحقیقات نشان می دهد که:

بین 10 تا 15 درصد از افراد بسیار به هیپنوتیزم پاسخ می دهند
تقریباً 10٪ بزرگسالان را هیپنوتیزم کردن دشوار یا غیرممکن می دانند.
کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.
افرادی که می توانند به راحتی جذب تخیل شوند بسیار پاسخگوی هیپنوتیزم هستند.

مشکلات احتمالی

در حالی که فراموشی ممکن است در موارد بسیار نادری اتفاق بیفتد ، اما مردم به طور کلی هر آنچه را که در هنگام هیپنوتیزم رخ داده است به خاطر می آورند. با این حال ، هیپنوتیزم می تواند تأثیر قابل توجهی بر حافظه بگذارد. فراموشی پس از هیپنوتیزم می تواند فرد را به فراموشی برخی موارد قبل یا هنگام هیپنوتیزم سوق دهد. با این حال ، این اثر به طور کلی محدود و موقتی است.
در حالی که می توان از هیپنوتیزم برای تقویت حافظه استفاده کرد ، اما تأثیرات آن در رسانه های مشهور به طرز چشمگیری اغراق شده است. تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم منجر به تقویت یا دقت قابل توجه حافظه نمی شود ، و هیپنوتیزم در واقع می تواند منجر به ایجاد خاطرات کاذب یا تحریف شود.
علیرغم داستانهایی که در مورد افراد بدون رضایت آنها هیپنوتیزم می شوند ، هیپنوتیزم نیاز به مشارکت داوطلبانه بیمار دارد. با این وجود افراد از نظر میزان هیپنوتیزم و قابل پیشنهاد بودن متفاوت هستند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که بسیار قابل حدس هستند ، احتمال دارد در حالی که تحت هیپنوتیزم هستند ، احساس قدرت اختلال در کار را تجربه کنند

 

درباره ی aydin

بررسی کنید

چگونه شاد باشیم

روش هایی برای زندگی شاد و بدون استرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *