چگونه پوست مرده را از صورت خود جدا کنید

درک لایه برداری  (چگونه پوست مرده را از صورت خود جدا کنید)

هر 30 روز یکبار پوست شما تحت چرخه گردش طبیعی قرار می گیرد. وقتی این اتفاق بیفتد ، لایه بالایی پوست شما (اپیدرم) ریخته می شود و پوست

جدیدی از لایه میانی پوست شما (درم) آشکار می شود.

با این حال ، چرخه گردش سلولی همیشه کاملاً واضح نیست. بعضی اوقات سلول های مرده پوست کاملاً ریخته نمی شوند و منجر به پوسته پوسته

شدن ، لکه های خشک و منافذ بسته، می شوند. شما می توانید از طریق لایه برداری، بدن خود را در ریختن این سلول ها یاری کنید.

لایه برداری فرآیند از بین بردن سلولهای مرده پوست با ماده یا ابزاری است که به عنوان لایه بردار شناخته می شود. لایه بردارها به اشکال مختلفی از

درمان های شیمیایی گرفته تا برس ها وجود دارند. اسکراب بدن می تواند، گزینه مناسبی برای این منظور باشد.

نوع پوست خود را بشناسید

قبل از انتخاب لایه بردار ، مهم است که بدانید چه نوع پوستی دارید. به خاطر داشته باشید که نوع پوست شما با افزایش سن ، تغییر آب و هوا و عوامل

سبک زندگی مانند استعمال سیگار و … تغییر می کند.

نوع پوست خود را بشناسید

پنج نوع عمده پوست وجود دارد:

خشک : این نوع پوست احتمالاً دارای لکه های خشک است و به رطوبت بیشتری احتیاج دارد. احتمالاً متوجه شده اید که در هوای سرد و خشک پوست شما حتی خشک تر می شود.

ترکیبی : این نوع پوست خشک نیست ، اما به هیچ وجه روغنی نیست. ممکن است شما یک ناحیه T روغنی (بینی ، پیشانی و چانه) و خشکی اطراف گونه و فک خود داشته باشید. پوست ترکیبی رایج ترین نوع پوست است.

روغنی : این نوع پوست با داشتن سبوم اضافی مشخص می شود ، روغنهای طبیعی تولید شده توسط غدد سباسه در زیر منافذ شما. این اغلب منجر به گرفتگی منافذ و آکنه می شود.

حساس : این نوع پوست به راحتی توسط عطرها ، مواد شیمیایی و سایر مواد مصنوعی تحریک می شود. شما می توانید پوستی حساس داشته باشید که خشک ، روغنی یا ترکیبی نیز هست.

طبیعی : این نوع پوست هیچ گونه خشکی ، روغنی یا حساسیتی ندارد. این پوست بسیار نادر است ، زیرا پوست اکثر افراد حداقل دارای خاصیت روغنی و خشکی است.

تعیین نوع پوست :

برای تعیین نوع پوست خود می توانید به متخصص پوست یا متخصص زیبایی مراجعه کنید. همچنین می توانید با انجام این مراحل این کار را در خانه انجام دهید:

 1. صورت خود را بشویید ، مطمئن شوید که هر آرایش را به خوبی از بین برده اید.
 2. صورت خود را خشک کنید ، اما هیچ مرطوب کننده را اعمال نکنید.
 3. یک ساعت صبر کنید و سپس به آرامی یک دستمال تمیز را روی قسمت های مختلف صورت خود بکشید.

در مرحله بعد  :

 • اگر دستمال، روغن را در تمام صورت شما جذب کرد ، پوست روغنی دارید.
 • اگر دستمال فقط در مناطق معینی روغن را جذب می کند ، پوست ترکیبی دارید.
 • اگر دستمال روغنی را حذب نکرده است،پوست طبیعی یا خشک دارید.
 • اگر نقاط پوسته پوسته دارید ، پوست خشک دارید.

چگونه پوست مرده را از صورت خود جدا کنید

 

اگرچه ممکن است به نظر برسد که پوست خشک، تنها نوع پوسته پوسته شده پوست های مرده است ، اما ممکن است برای هر نوع پوستی اتفاق بیفتد. بنابراین حتی اگر برخی از تکه های پوستی را یافتید،می توانید از نوعی لایه برداری استفاده کنید که مناسب برای نوع پوست شما است.

لایه برداری شیمیایی

در حالی که خشن به نظر می رسد  ، لایه برداری شیمیایی نرم ترین روش لایه برداری است. هنوز مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های سازنده را رعایت می کنید زیرا به راحتی می توانید در این کار زیاده روی کنید.

اسیدهای هیدروکسی آلفا

اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHAs) ترکیبات گیاهی هستند که به حل شدن سلولهای مرده پوست در سطح صورت شما کمک می کنند. آنها برای انواع پوستی خشک تا نرمال بهتر کار می کنند.

AHA های متداول شامل:
 • اسید گلیکولیک
 • اسید سیتریک
 • اسید مالیک
 • اسید لاکتیک

شما می توانید انواع کرم های موجود در سایت رو مشاهده کنید : :::::

 

چگونه پوست مرده را از صورت خود جدا کنید

 اسیدهای بتا هیدروکسی :

اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) سلولهای مرده پوست را از عمق منافذ شما خارج می کنند ، که می تواند به کاهش ضایعات کمک کند. آنها برای پوست های روغنی و ترکیبی و همچنین پوستی که دارای جوش های  آکنه یا لکه های آفتاب هستند گزینه خوبی هستند.

 

 

 

آنزیم ها

آنزیم لایه برداری، معمولاً از میوه هایی است که سلول های مرده پوست روی صورت شما را از بین می برد. بر خلاف AHA ها یا BHA ها ، آنزیم پوست گردش سلولی را افزایش نمی دهد، به این معنی که لایه ای تازه از پوست را در معرض دید شما قرار نمی دهد. این امر آنها را برای افراد دارای پوست حساس گزینه ای مناسب می کند.

لایه برداری مکانیکی پوست

لایه برداری مکانیکی با از بین بردن فیزیکی پوست مرده و نه حل کردن آن کار می کند. از لایه برداری شیمیایی ملایم تر است و برای پوست طبیعی و روغنی بهتر عمل می کند. از استفاده از لایه برداری مکانیکی روی پوست های حساس یا خشک خودداری کنید.

پودرها

پودرهای ضدعفونی کننده ، از ذرات ریز برای جذب روغن و از بین بردن پوست مرده استفاده می کنند. برای استفاده از آن ، پودر را با مقداری آب مخلوط کنید تا زمانی که خمیری ایجاد کند که بتوانید روی صورت خود پخش کنید. برای رسیدن به نتایج قوی تر ، از آب کمتری برای ایجاد خمیر ضخیم تر استفاده کنید.

اگر جزء معدود افراد خوش شانس و دارای پوست طبیعی هستید ، ممکن است فقط با خشک کردن صورت خود با یک دستشویی لایه برداری کنید. بعد از شستن صورت خود ، به آرامی یک دستمال مرطوب را در حلقه های کوچک حرکت دهید تا سلول های مرده پوست را از بین ببرید و صورت خود را خشک کنید.

انواع  لایه بردارها :

 • شکر
 • نمک درشت
 • دانه ها
 • جوش شیرین

نکات مهم ایمنی

لایه برداری، معمولاً پوست شما را نرم تر و نرم تر می کند. برای حفظ نتایج لایه برداری، حتما از مرطوب کننده هایی استفاده کنید، که با پوست شما بیشترین سازگاری را داشته باشد.

اگر پوست خشک دارید ، از یک کرم مرطوب کننده، یا از یک لوسیون استفاده کنید. کرم آووکادو یا کرم آلوئه ورا  گزینه های مناسبی برای این منظور هستند.  اگر پوست ترکیبی یا روغنی دارید، از یک کرم مخصوص پوست چرب و ترکیبی استفاده کنید. کرم روغن هسته انگور برای این منظور طراحی شده است. و یا به دنبال لوسیون سبک  یا ژل مرطوب کننده باشید. اگر پوست تان حساس هم هست، می توانید از کرم مخصوص پوست های خشک و حساس که حاوی شی باتر و آووکادو هستند استفاده کنید.

اسیدها و لایه برداری های مکانیکی، یک لایه کامل از پوست صورت را از بین می برد. پوست تازه در معرض نور در برابر نور خورشید بسیار حساس است و احتمال سوختگی آن بسیار بیشتر است. بنابراین بهتر است از یک کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید. کرم روغن جوانه گندم، یک ضد آفتاب خوب است، که می تونید از آن استفاده کنید.

علاوه بر این ، در صورت داشتن موارد زیر باید در مورد لایه برداری بسیار محتاط باشید :

– آکنه فعال
– یک بیماری زمینه ای که باعث ایجاد ضایعات در صورت شما می شود ، مانند تبخال ساده
– روزاسه
– زگیل

سرانجام ، قبل از آزمایش هر محصول جدید روی پوست خود ، ابتدا یک تست کوچک انجام دهید. کمی از محصول جدید را در قسمت داخلی بازوی خود روی قسمت کوچکی از بدن خود بمالید. دستورالعمل های سازنده را برای استفاده و حذف دنبال کنید.

اگر بعد از 24 ساعت هیچ نشانه ای از تحریک مشاهده نکردید ، می توانید از آن، در صورت استفاده کنید.

در آخر

لایه برداری، در از بین بردن پوست مرده از صورت شما مؤثر است. این  پوست شما را،  نرمتر و نرم تر می کند. اگر آرایش می کنید ، همچنین توجه داشته باشید که لایه برداری به آن کمک می کند تا یکنواخت تر باشد.

فقط مطمئن شوید که برای تعیین اینکه کدام محصولات و انواع لایه برداری، مناسب پوست شما هست. کند و آهسته شروع کنید و همیشه با مرطوب کننده و ضد آفتاب، مراقبت کنید.

 

فروشگاه اینترنتی امیتان

منبع :

https://www.healthline.com

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *