درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

بسیاری از افراد موهای سالم و قوی را نشانه سلامتی و زیبایی می دانند، به خصوص در زمانی که سنشان بالا می رود، مانند هر قسمت دیگر از بدن ، مو برای سالم بودن و رشد به انواع مواد مغذی نیاز دارد، در حقیقت ، ریزش مو به بسیاری از کمبودهای تغذیه ای مرتبط است، در حالی که عواملی مانند سن ، ژنتیک، سلامتی، رژیم غذایی و هورمونها نیز روی رشد مو تأثیر می گذارند، اگرچه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید اما مصرف بهینه مواد و خوراکی های مغذی برای رشد موها را کنترل کنید.

جالب است که بدانید موهای شما در حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در هر ماه و 6 اینچ (15 سانتی متر) در سال رشد می کند.

در ادامه مطلب در مورد 5 ویتامین و 3 مورد مواد مغذی و 14 خوراکی مغذی دیگر که برای رشد مو مهم است معرفی خواهیم کرد.

5 ویتامین مناسب برای رشد مو (+3 مورد مواد مغذی دیگر)

ویتامین A

همه سلول ها برای رشد به ویتامین A احتیاج دارند. این شامل مو هم می شود که سریعترین رشد را در بدن انسان دارد.

ویتامین A همچنین به غدد پوست کمک می کند تا ماده ای روغنی به نام سبوم ایجاد کند. سبوم پوست سر را مرطوب می کند و به سالم ماندن مو کمک می کند رژیم های غذایی که با کمبود ویتامین A همراه است منجر به مشکلات متعددی از جمله ریزش مو شوند در حالی که دریافت مقدار کافی ویتامین A بسیار مهم است، اما مصرف خیلی زیاد ممکن است خطرناک باشد. اما مطالعات نشان نشان داده که مصرف بیش تر از متوسط ، ویتامین A می تواند به ریزش مو کمک کند.

سیب زمینی، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم همه دارای بتاکاروتن می باشند که طی فرایندی در بدن به ویتامین A تبدیل می شودند. ویتامین A را می توان در محصولات حیوانی مانند شیر ، تخم مرغ و ماست نیز یافت.

خلاصه

موهای شما برای مرطوب شدن و رشد به ویتامین A نیاز دارند. منابع خوب برای دریافت این ویتامین شامل سیب زمینی، هویج، اسفناج، کلم و برخی محصولات حیوانی ذکر شده می باشد.

ویتامین های B

یکی از ویتامین های شناخته شده برای رشد مو ویتامین B به نام بیوتین است. مطالعات نشان داده که کمبود بیوتین یا ویتامین B با ریزش مو رابطه مستقیم دارد. اگرچه از بیوتین به عنوان یک روش جایگزین برای درمان ریزش مو استفاده می شود، اما کسانی که از این ویتامین مصرف کرده اند نتایج خوبی را دریافت کرده اند. با این حال ، کمبود این ویتامین در بدن زیاد خوب نیست این ویتامین را می توان در طیف وسیعی از مواد غذایی یافت. همچنین اطلاعاتی در مورد اینکه آیا بیوتیناین ویتامین برای رشد مو در افراد سالم موثر است وجود ندارد.

ویتامین های دیگر B به ایجاد گلبول های قرمز کمک می کنند، با افزایش این گلبول ها عمل اکسیژن رسانی و مواد مغذی به پوست سر و فولیکول های مو سریعتر انجام می شود. گلبول های قرمز در روند رشد موی سر تاثیر بسیاری دارند. ویتامین های گروه B را می توانید از بسیاری از غذاها از جمله غلات سبوس دار (مانند سبوس برنج)، بادام، گوشت ، ماهی، غذاهای دریایی و سبزیجات برگ دار تهیه کنید.

علاوه بر این، محصولات حیوانی تنها منابع خوب ویتامین B12 هستند. بنابراین اگر رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال می کنید، حتما از مکمل ها مصرف کنید.

خلاصه

ویتامین های B به انتقال اکسیژن و مواد مغذی به پوست سر شما کمک می کنند که برای رشد مو موثر است. غلات سبوس دار (مانند سبوس برنج)، گوشت ، غذاهای دریایی و سبزیجات برگ دار همه منابع خوبی برای دریافت ویتامین های گروه B هستند.

ویتامین C

این ویتامین آسیب های رادیکال آزاد را که می توانند از رشد مو جلوگیری کند و باعث متوقف شدن رشد موهای شما شودند را از بین ببرد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که بدن را از اکسیداتیو که از استرس ایجاد می شود محافظت می کند. علاوه براین، بدن شما به ویتامین C برای ایجاد پروتئین معروف به نام کلاژن  که بخش مهمی از ساختار مو است نیاز دارد. ویتامین C همچنین به بدن شما در جذب آهن کمک می کند، همچنین آهن ماده معدنی مورد احتیاج برای رشد مو می باشد. توت فرنگی ، فلفل ، گواوا و مرکبات همه منابع خوبی برای دریفات ویتامین C هستند.

خلاصه

ویتامین C برای ساخت کلاژن مورد نیاز است و می تواند به جلوگیری از کندی رشد مو کمک کند. منابع خوب شامل فلفل ، مرکبات و توت فرنگی است.

ویتامین D

کمبود ویتامین D با آلوپسیا ارتباط دارد، این یک اصطلاح فنی برای ریزش مو است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که ویتامین D ممکن است به ایجاد فولیکول های جدید کمک کند. تصور می شود ویتامین D در رشد مو های تازه نقش دارد اما بیشتر تحقیقات روی گیرنده های ویتامین Dبوده است. نقش واقعی ویتامین D در رشد مو هنوز ناشناخته است.

اکثر مردم به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنند و ممکن است هنوز ایده خوبی برای افزایش مصرف برای شما نباشد. بدن شما می تواند ویتامین D را از طریق تابش نور بروی پوست شما تولید کند. منابع غذایی خوب  برای دریافت ویتامین D  شامل ماهی، برخی از قارچ ها و غذاهای غنی شده می باشد.

خلاصه

نقش واقعی ویتامین D در رشد مو اثبات نشده، اما یک نوع ریزش مو با کمبود این ویتامین مرتبط است. می توانید ویتامین D مورد احتیاج بدن خود را از طریق قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا با خوردن برخی غذاها دریافت کنید.

ویتامین E

این ویتامین مشابه ویتامین  Cاست، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که می تواند از ایجاد اکسیداتیو ناشی از استرس جلوگیری کند. در یک مطالعه ، افرادی که ریزش مو داشتند ، پس از مصرف مکمل های ویتامین E به مدت 8 ماه، رشد 34.5 درصدی مو را تجربه کردند. گروه های دارونما تنها 0.1 درصد تاثیر در رشد مو داشته اند.

تخمه آفتابگردان ، بادام ، اسفناج و آووکادو همه منابع خوبی برای ویتامین ویتامین E هستند.

خلاصه

ویتامین E به جلوگیری از اکسیداتیو ناشی از استرس و تقویت رشد مو کمک می کند. منابع غذایی مناسب شامل تخم آفتابگردان ، بادام ، اسفناج و آووکادو می باشد.

آهن

آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به سلولهای شما منتقل کنند. این امر آهن را به عنوان یک ماده معدنی مهم برای بسیاری از کارکردهای بدن از جمله رشد موها تبدیل کرده است. کمبود آهن که باعث خونی می شود،که این یکی از دلایل اصلی ریزش مو است که به ویژه در خانمها شایع است.

غذاهای سرشار از آهن شامل صدف ها، تخم مرغ، گوشت قرمز ، اسفناج و عدس می باشد.

خلاصه

کمبود آهن یکی از دلایل اصلی ریزش مو به ویژه در خانم ها استی باشد. بهترین منابع دریافت آهن شامل صدف قا، تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس می باشد.

زینک

زینک نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت های مو دارد. همچنین به سالم نگه داشتن غدد روغن در اطراف فولیکول های مو کمک می کند. ریزش مو علامت شایع کمبود زینک نیز می باشد. مطالعات نشان داده که مکمل های زینک باعث کاهش ریزش مو می شود. با این حال ، برخی از گزارش ها حاکی از آن است که مصرف متوسط رو بالا مکمل های زینک می تواند به درمان ریزش مو کمک کند.

به همین دلیل ، شاید بهتر باشد که زینک را از خوراکی ها دریافت کنید. غذاهای دارای زینک شامل صدف، گوشت گاو، اسفناج، جوانه گندم، دانه کدو تنبل و عدس می باشد.

خلاصه

زینک می تواند افرادی که رشد مو کند یا ریزش مو دارند بهبود بخشد. منابع خوب برای دریافت زینک شامل صدف ، گوشت گاو و تخم کدو می باشد.

پروتئین ها

مو تقریباً به طور کامل از پروتئین ساخته شده است. مصرف پروتئین برای رشد مو بسیار اهمیت دارد. مطالعات نشان می دهد که کمبود پروتئین ممکن است باعث کاهش رشد مو و حتی منجر به ریزش مو شود. با این حال ، کمبود پروتئین در کشورهای غربی بسیار نادر است چون مردم این قسمت از زمین به مصرف پروتئین اهمیت زیادی می دهند.

خلاصه

خوردن مقدار کافی پروتئین برای رشد مو بسیار مهم است.

آیا حتما باید از مکمل مو استفاده کنید؟

خوردن غذا بهترین منبع ویتامین های مورد نیاز برای رشد مو است. با این وجود ، اگر نتوانید به اندازه کافی در رژیم غذایی خود غذایی هایی را مصرف کنید دارای این ویتامین و مواد مغذی ذکر شده باشد، ممکن است مکمل ها مفید باشند.

طبق تحقیقات انجام شده ، مکمل ها در افرادی که با کمبود ویتامین و مواد مغذی مواجه هستند، بهترین راه کار است. علاوه بر این، در صورت کمبود ویتامین و مواد مغذی، مصرف بیش از حد این ویتامین و مواد مغذی می تواند مضر باشد. بنابراین با پزشک در مورد ویتامین و مواد مغذی که بدن با کمبود آن مواجه هست صحبت کنید.

در پایان، بهترین راه برای درمان ریزش مو دریافت این ویتامین ها و مواد مغذی، خوردن یک غذای متعادل و مد نظر شما که مبتنی بر مواد غذایی است که شامل بسیاری از ویتامین و مواد مغذی می باشد.

برای خرید برخی درمانگرهایی که برای این بیماری در نظر گرفته شده به اینجا مراجعه کنید.

درمان ریزش مو

14 خوراکی مقوی برای رشد مو

تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی از پروتئین و بیوتین یا ویتامین B است، دو ماده مغذی که ممکن است رشد مو را تقویت کند. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا فولیکول های مو از پروتئین ها ساخته شده اند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی شما ریزش مو را در پی خواهد داشت.

مصرف بیوتین به همراه پروتئین برای رشد مو ضروری است، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی که ریزش مو دارند کمک کند

با این وجود ، اگر رژیم غذایی متعادلی مصرف می کنید که در آن به اندازه کافی بیوتین وجود دارد کمتر کسی را پیدا می کنید که از مصرف بیوتین سودی نبرده باشد. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از زینک ، سلنیوم و سایر مواد مغذی سالم که برای رشد مو مقوی می باشد. تخم مرغ به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی که برای رشد مو موثر است می توان مصرف کرد.

خلاصه

تخم مرغ منبع عالی از پروتئین و بیوتین است که برای سلامتی و رشد مو اهمیت دارد. کمبود هر یک از این مواد مغذی ذکر شده با ریزش مو در ارتباط است.

انواع توت ها

انواع توت ها دارای انواع ترکیبات مفید و ویتامین هایی است که ممکن است باعث رشد مو شوند. این شامل ویتامین C است که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها می توانند در محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب هایی که برای مولکول های مو مضر است از آن ها محافظت کنند.

به عنوان مثال ، 1 فنجان (144 گرم) توت فرنگی 141٪ از نیازهای روزانه ویتامین C بدن شما را تأمین می کند و همچنین بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند همچنین کلاژن از شکنندگی مو جلوگیری می کند.

مورد بعدی اینکه ، ویتامین C بدن را در جذب آهن یاری می دهد. سطح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو در ارتباط است.

خلاصه

انواع توت ها با ترکیباتی مانند آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی که ممکن است رشد مو را تقویت کند، ترکیب شده است. به عنوان مثال ، توت فرنگی سرشار از ویتامین C است که به تولید کلاژن و جذب آهن کمک می کند، این دو عامل می توانند باعث رشد مو شوند.

درمان ریزش مو

اسفناج

اسفناج یک سبزی مقوی است که با مواد مغذی مفیدی مانند اسید فولیک، آهن و ویتامین های A و C ترکیب شده است و  همگی باعث رشد مو می شوند. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی به پوست کمک می کند تا مرطوب شود. یک فنجان (30 گرم) اسفناج حداکثر 54 درصد ویتامین روزانه بدن شما را تأمین می کند.

اسفناج همچنین یک منبع عالی از آهن می باشد که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را در بدن حمل کنند تا سوخت و ساز بدن شما را تقویت کرده و به رشد و ترمیم سلول ها کمک کنند. علاوه بر این ، کمبود آهن به ریزش با ریزش مو مرتبط است.

خلاصه

اسفناج مملوو از اسید فولیک، آهن و ویتامین های A و C است که باعث رشد مو می شوند. کمبود این مواد مغذی ممکن است به ریزش مو منجر شود.

ماهی

ماهی هایی مانند سالمون ، شاه ماهی و ماهی قزل آلا دارای مواد مغذی هستند که ممکن است رشد مو را تقویت کنند. آنها منابع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند.

مطالعه ای در 120 خانم نشان داد که مصرف مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو شد. یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف یک مکمل روغن ماهی باعث کاهش چشمگیر ریزش مو و افزایش رشد مو در خانمهای دارای موهای نازک شد.

با این وجود ، مطالعات اندکی در مورد رابطه اسیدهای چرب امگا 3 و رشد مو وجود دارد. قبل از اینکه متخصصان بهداشت بتوانند توصیه های لازم را انجام دهند مطالعات بیشتری لازم است. ماهی ها همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیم، ویتامین D3 و ویتامین های گروه B می باشد که به تقویت و مستحکم تر شدن مو کمک می کند.

خلاصه

ماهی هایی مانند سالمون ، شاه ماهی و ماهی قزل آلا منابع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به بهبود رشد و تراکم مو کمک می کند. با این وجود ، فقط مطالعات کمی در این زمینه وجود دارد، بنابراین به مطالعات بیشتری نیاز است.

سیب زمینی

سیب زمینی منبع بسیار خوبی از بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند که این امر با سلامتی مو در ارتباط است. یک سیب زمینی متوسط حاوی (حدود 114 گرم) بتاکاروتن می باشد که تا بیش از چهار برابر این وزن را به ویتامین A تبدیل کرده و ویتامین A مورد احتیاج بدن شما را تأمین می کند.

تحقیقات نشان داده اند که ویتامین A تولید سبوم را تقویت می کند و به سالم ماندن مو کمک می کند. علاوه بر این، ویتامین A همچنین می تواند سرعت رشد مو را تسریع کند و رشد موهای ضخیم تر را تقویت کند.

خلاصه

سیب زمینی دارای ویتامین A است که به تقویت مو کمک می کند. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز دارد که ممکن است به سرعت بخشیدن به رشد مو کمک کند.

آووکادو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع خوبی از ویتامین ها می باشد. آنها همچنین منبع عالی از ویتامین E هستند که ممکن است رشد مو را تقویت کند. یک آووکادو متوسط (حدود 200 گرم) 21٪ از نیازهای روزانه ویتامین E شما را تأمین می کند.

ویتامین E مانند ویتامین C، یک آنتی اکسیدان است که با خنثی کردن رادیکال های آزاد محیط به مبارزه با اکسیداتیو ناشی از استرس کمک می کند. در یک مطالعه ، افراد مبتلا به ریزش مو بعد از مصرف مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه، 34.5 درصد افزایش رشد مو را تجربه کردند.

ویتامین E همچنین مناطقی از پوست بدن مانند پوست سر را از اکسیداتیو ناشی از استرس و آسیب های رادیکال محافظت می کند. پوست آسیب دیده مانند پوست سر می تواند منجر به پایین آمدن کیفیت مو و کمتر شدن فولیکول های مو شود.

علاوه بر این ، آووکادو منبع خوبی از اسیدهای چرب مفید برای بدن می باشد. این اسیدهای چرب توسط بدن قابل تولید نیستند، اما بلوک های اساسی در ساختار سلول های شما می باشند. کمبود این اسیدهای چرب با ریزش مو در ارتباط است.

خلاصه

آووکادو سرشار از ویتامین E است، ویتامین E آنتی اکسیدانی است که رشد مو را تقویت می کند. علاوه بر این، آووکادو منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری می باشد، که برای رشد مو بسیار مهم هستند.

آجیل و خشکبار

آجیل ها حاوی انواع مواد مغذی هستند که می توانند رشد مو را تقویت کنند. به عنوان مثال ، یک اونس (28 گرم) بادام 37 درصد از نیازهای روزانه ویتامین  Eبدن شما را تأمین می کند. علاوه بر این ، آنها همچنین طیف گسترده ای از ویتامین های گروهB ، زینک و اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو در ارتباط است.

آجیل علاوه بر رشد مو، در کاهش التهاب و همچنین خطر بروز بیماری قلبی کاهش می دهد، همچنین به طیف گسترده ای از سلامتی در مرتبط است.

خلاصه

آجیل ها به مواد مغذی مانند ویتامین E، ویتامین های گروه B، زینک و اسیدهای چرب ضروری ترکیب شده اند که همگی ممکن است باعث رشد مو شوند و با بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط هستند.

درمان ریزش مو

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان مقدار زیادی مواد مغذی با کالری نسبتاً کمی را دارا می باشد. بسیاری از این مواد مغذی همچنین ممکن است باعث رشد مو شوند. این مواد مغذی عبارت اند از ویتامین E ، زینک و سلنیم می باشد.

یک اونس (28 گرم) تخمه آفتابگردان ، تقریباً 50٪ از نیازهای ویتامین E بدن شما را با طیف گسترده ای از ویتامین های B تامین می کند که باعث سلامتی مو می شوند. از این گذشته ، دانه های خاصی مانند بذر کتان و دانه چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را دارا می باشند.

یک وعده (28 گرم) از دانه های کتان 6388 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 را فراهم می کند. اسیدهای چرب امگا 3 دانه های کتان بیشتر از فیله (178 گرم) ماهی می باشد.

با این حال، بذر کتان نوعی اسید چرب امگا 3 را فراهم می کند که توسط بدن به همان اندازه امگا 3 موجود در ماهی مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود ، این یک رژیم عالی برای رژیم غذایی می باشد. برای به دست آوردن بیشترین تنوع مواد مغذی، بهتر است مخلوطی از دانه ها را مصرف کنید.

خلاصه

مانند آجیل، دانه ها سرشار از ویتامین E و سایر مواد مغذی هستند که ممکن است باعث رشد مو شوند. برخی از دانه ها همچنین حاوی امگا 3 هستند که با رشد مو در ارتباط می باشند.

فلفل شیرین

فلفل دلمه منبع عالی ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند. در حقیقت، یک فلفل زرد تقریباً 5/5 برابر بیشتر از پرتقال ویتامین C بدن را تأمین می کند. ویتامین C به تقویت تولید کلاژن کمک می کند، که می تواند به تقویت ریشه های مو کمک کند و همچنین این یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رشته های مو را در برابر اکسیداتیو ناشی از استرس محافظت کند.

اکسیداتیو ناشی از استرس هنگامی رخ می دهد که رادیکال های آزاد سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن را تحت الشعاع خود قرار دهند. این امر با ریزش مو و خاکستری شدن مو در ارتباط است. علاوه بر این، فلفل دلمه ای منبع عالی از ویتامین A می باشد. این ویتامین ممکن است ضمن تسریع در تولید سبوم، باعث سرعت بخشیدن به رشد مو شود، که به سالم ماندن مو کمک می کند.

خلاصه

فلفل دلمه منبع غنی از ویتامین های A و C است این دو ویتامین که به سالم ماندن مو کمک می کنند و ممکن است به رشد مو نیز کمک کند.

صدف

صدف یکی از بهترین منابع غذایی زینک است. زینک ماده معدنی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند.

کمبود زینک در رژیم غذایی ممکن است تلوژن را افزایش دهد، این یک نوع شایع اما برگشت پذیر ریزش مو که ناشی از کمبود زینک در رژیم غذایی می باشد. مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل زینک می تواند ریزش مو ناشی از کمبود زینک را از بین ببرد.

با این وجود ، مصرف زیاد زینک نیز می تواند ریزش مو را بیشتر کند به همین دلیل است که دریافت زینک از غذاهایی مانند صدف ممکن است بهتر از مصرف مکمل ها باشد، زیرا غذاها زینک را در دوزهای کوچک اما کافی تأمین می کنند.

خلاصه

صدف یکی از بهترین منابع زینک در رژیم غذایی می باشد. این ماده معدنی به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند.

میگو

میگو سرشار از مواد مغذی است که پتانسیل رشد مو را دارد .به عنوان مثال، میگو منبع عالی از پروتئین، ویتامین های گروه B، زینک، آهن و ویتامین D است. 3/5 اونس (100 گرم) میگو 38 درصد از نیازهای ویتامین D روزانه بدن شما را تأمین می کند. جالب است بدانید، کمبود ویتامین D3 با ریزش مو مرتبط است.

با وجود چربی بسیار کم میگو مقدار کمی از اسیدهای چرب امگا 3 را نیز تأمین می کند. رژیم های غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 با بهبودی رشد مو در ارتباط است.

خلاصه

میگو منبع عالی از پروتئین، ویتامین های گروه B، زینک، آهن و ویتامین D است که ممکن است به رشد مو کمک کند وهمچنین مقدار کمی از اسیدهای چرب امگا 3 دارا می باشد.

درمان ریزش مو

لوبیا

لوبیا منبع عالی از پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است. مانند صدف، لوبیا منبع خوبی از زینک است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. یک وعده (100 گرمی) لوبیای سیاه 7٪ از نیاز روزانه زینک بدن شما را تأمین می کند. همچنین بسیاری از مواد مغذی مورد احتیاج برای رشد مو از جمله آهن ، بیوتین و اسید فولیک را نیز تأمین می کند.

مهمتر از همه، لوبیا بسیار متنوع و ارزان است و همین امر باعث می شود علاوه بر این فواید، رژیم غذایی ارزان قیمتی نیز باشد.

خلاصه

لوبیا منبع عالی از پروتئین ، آهن ، زینک و بیوتین است که همگی برای سلامتی موها ضروری هستند.

سویا

مطالعات نشان داده که ترکیبات موجود در سویا ممکن است رشد مو را تقویت کند. یکی از این ترکیبات ، اسپرمیدین است که در سویا فراوان می باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی 100 فرد سالم نشان داد که یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین روند رشد موهای فعال به نام مرحله آناژن را طولانی تر می کند یعنی هرچه یک فولیکول مو در مرحله آناژن بماند، بیشتر رشد می کند.

همچنین مطالعات و آزمایشات نشان داده که اسپرمیدین رشد موهای انسان را تقویت می کند. با این حال، تحقیقات در مورد اسپرمیدین و رشد مو نسبتاً جدید است، بنابراین قبل از اینکه متخصصان بهداشت بتوانند توصیه هایی راجع به مصرف اسپرمیدین انجام دهند، مطالعات بیشتری لازم است.

خلاصه

سویا یکی از بهترین منابع اسپرمیدین است، این ویژگی روند رشد موهای فعال به نام مرحله آناژن را طولانی تر می کند.

گوشت

گوشت یکی از اصلی ترین رژیم های غذایی افراد است و سرشار از مواد مغذی است که به رشد مو کمک می کند.

پروتئین های موجود در گوشت به رشد مو کمک می کند و به ترمیم و تقویت فولیکول های مو نیز کمک می کند. یک وعده  (100 گرمی) استیک گوشت پخته شده به اندازه 29 گرم پروتئین بدن شما را فراهم می کند. به ویژه گوشت قرمز سرشار از نوعی آهن است که جذب آن آسان است. این ماده معدنی به سلول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو سریع انتقال دهند. کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو در ارتباط است.

خلاصه

گوشت منبع عالی از پروتئین است که برای داشتن موهای سالم و قوی بسیار مهم است. به ویژه گوشت قرمز سرشار از آهن است که ممکن است به رشد مو کمک کند.

در پایان

آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی در سلامت موهای شما بگذارد. عدم وجود مواد مغذی مناسب یا استفاده بیش از حد از جمله ویتامین های A،C ، D وE ، زینک، ویتامین های گروهB ، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است رشد مو را کند کرده یا حتی باعث ریزش مو شود.

خوشبختانه ، اصلاح کمبود در هر یک از این مواد مغذی ممکن است به درمان ریزش مو و به افزایش میزان رشد مو کمک کند. اگر فکر می کنید فاقد هر یک از این مواد مغذی هستید، سعی کنید برخی از غذاهای فوق را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

منبع: www.healthline.com

پیشنهاد محصول :

تونیک ضد ریزش مو

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *