ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟
ارز دیجیتال (پول دیجیتال ، پول الکترونیکی یا ارز الکترونیکی) موجودی یا سوابقی است که در یک پایگاه داده توزیع شده در اینترنت ، در یک پایگاه داده الکترونیکی رایانه ، در پرونده های دیجیتال یا در یک کارت با ارزش ذخیره شده ذخیره می شود. نمونه ارزهای دیجیتال شامل ارزهای رمزپایه ، ارزهای مجازی ، ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی و e-Cash است.

ارزهای دیجیتال ویژگی های مشابه ارزهای دیگر را به نمایش می گذارند ، اما شکل فیزیکی اسکناس و سکه ندارند. فاقد فرم فیزیکی ، معاملات تقریباً فوری را امکان پذیر می کنند. ارزهای مجازی که معمولاً توسط یک نهاد دولتی صادر نمی شوند ، پول قانونی محسوب نمی شوند و انتقال مالکیت را از مرزهای دولتی امکان پذیر می کنند.

این نوع ارزها ممکن است برای خرید کالاها و خدمات فیزیکی مورد استفاده قرار گیرند ، اما ممکن است محدود به انجمن های خاص مانند استفاده در داخل یک بازی آنلاین باشد. یک نوع ارز دیجیتال اغلب با استفاده از استراتژی ها و تکنیک های آربیتراژ با ارز دیجیتال دیگر معامله می شود.

تاریخ

در سال 1983 ، یک مقاله تحقیقاتی توسط دیوید چائوم ایده پول نقد دیجیتال را مطرح کرد. در سال 1989 ، وی DigiCash ، یک شرکت نقدی الکترونیکی را در آمستردام تأسیس کرد تا ایده های تحقیق خود را تجاری کند. در سال 1998 اعلام ورشکستگی کرد.

e-gold اولین پول اینترنتی پرکاربرد بود که در سال 1996 معرفی شد و قبل از تعطیلی دولت ایالات متحده در سال 2008 به چند میلیون کاربر افزایش یافت. کاربران لیست پستی طلای الکترونیکی از اصطلاح “ارز دیجیتال” برای توصیف همکار استفاده می کردند پرداخت های همکار در ابزارهای مختلف. در سال 1997 ، کوکاکولا پیشنهاد خرید از ماشین های فروش را با استفاده از پرداخت های تلفن همراه داد. PayPal خدمات خود را با دلار آمریکا در سال 1998 راه اندازی کرد. در سال 2009 ، بیت کوین راه اندازی شد که شروع ارزهای دیجیتال غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین و بدون سرور مرکزی و دارایی های قابل لمس را در اختیار شما قرار می دهد. ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین که به عنوان ارزهای رمزپایه نیز شناخته می شوند ، در برابر تلاش دولت برای تنظیم آنها مقاومت نشان می دهند ، زیرا هیچ سازمان مرکزی و یا شخصی قادر به خاموش کردن آنها نبود.

انواع فرعی ارز دیجیتال و مقایسه آن

ارز دیجیتال اصطلاحی است که به عنوان یک نوع ارز الکترونیکی خاص با ویژگی های خاص شناخته می شود. ارز دیجیتال همچنین اصطلاحی است که شامل گروه فرعی از انواع فرعی ارز دیجیتال می شود ، معنی خاص را فقط می توان در پرونده خاص حقوقی یا زمینه ای تعیین کرد. از نظر قانونی و فنی ، در حال حاضر بی شماری از تعاریف قانونی از ارز دیجیتال و بسیاری از انواع فرعی ارز دیجیتالی وجود دارد. با ترکیب ویژگی های مختلف مختلف ، تعداد زیادی پیاده سازی وجود دارد که انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را ایجاد می کند. بسیاری از حوزه های قضایی دولت تعریف منحصر به فرد خود را برای ارز دیجیتال ، ارز مجازی ، ارز رمزنگاری شده ، پول الکترونیکی ، پول شبکه ، پول نقد الکترونیکی و انواع دیگر ارز دیجیتال به کار برده اند. در هر حوزه قضایی خاص دولتی ، آژانس ها و تنظیم کنندگان مختلف بر اساس ویژگی های خاص یک نوع یا نوع فرعی خاص ارز ، برای انواع مختلف ارز دیجیتال معانی متفاوت و اغلب متناقضی را تعریف می کنند.

ارز دیجیتال در مقابل مجازی

ارز مجازی
یک ارز مجازی در سال 2012 توسط بانک مرکزی اروپا تعریف شده است: “نوعی پول دیجیتال غیرقانونی ، که توسط توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می شود و در بین اعضای یک جامعه مجازی خاص استفاده و پذیرفته می شود”. وزارت خزانه داری آمریكا در سال 2013 آن را به طور جدی تر به عنوان “وسیله مبادله ای كه در برخی از محیط ها مانند یك ارز عمل می كند اما از تمام ویژگی های ارز واقعی برخوردار نیست” تعریف كرد. وزارت خزانه داری آمریكا همچنین اظهار داشت كه “ارز مجازی در هیچ حوزه قضایی وضعیت مناقصه قانونی ندارد.

دیجیتال در مقابل ارز رمزنگاری شده

Cryptocurrency یک نوع فرعی از ارز دیجیتال و یک دارایی دیجیتال است که به رمزنگاری متکی است تا امضای دیجیتالی انتقال دارایی ها ، شبکه های نظیر به نظیر و عدم تمرکز را به هم متصل کند. در برخی موارد از طرح اثبات کار یا اثبات سهام برای ایجاد و مدیریت ارز استفاده می شود. ارزهای رمزپایه می توانند به سیستم های پول الکترونیکی غیرمتمرکز شوند. هنگامی که با زنجیره بلوکی پیاده سازی می شود ، سیستم دفتر دیجیتال یا سیستم نگهداری رکوردها از رمزنگاری برای ویرایش خرده ریزهای ورودی پایگاه داده استفاده می کند که در بسیاری از سرورهای جداگانه توزیع شده است. اولین و محبوب ترین سیستم بیت کوین است ، یک سیستم پولی الکترونیکی نظیر به نظیر مبتنی بر رمزنگاری.

ارز دیجیتال در مقابل ارز سنتی

بیشتر عرضه پول سنتی پول بانکی است که روی رایانه نگهداری می شود. در برخی موارد ارز دیجیتال محسوب می شوند. می توان ادعا کرد که جامعه بی نقص ما به این معنی است که همه ارزها در حال تبدیل شدن به ارزهای دیجیتالی هستند ، اما به همین ترتیب به ما ارائه نمی شوند.

 

منبع

https://en.wikipedia.org/

درباره ی aydin

بررسی کنید

شوینده ها و تمیز کننده های نانو

شوینده ها و تمیز کننده های نانو

شوینده و تمیزکننده های نانو در این مقاله از امیتان بلاگ به طور اختصاصی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.