جشن سپندارمذگان

این جشنواره ایرانی با ریشه های زرتشتی ، روزی برای تجلیل از عشق ، دوستی و زمین در فرهنگ باستانی ایران است. قدمتش به امپراطوری هخامنشی ، اولین امپراتوری پارس می رسد. این جشنواره با عنوان روز عشق ایران بسیار معروف است ، هرچند که در کشورهای همسایه خود و همچنین افغانستان و تاجیکستان نیز جشن گرفته می شود. طبق سنت ایرانی ، روز سپندار مازگان در قرن بیستم قبل از میلاد در امپراتوری بزرگ پارس برگزار شد.

سپندارمذگان یک روز باستانی ایرانی است

این روز در تاریخ 29 بهمن در تقویم ایران و تنها 3 روز پس از ولنتاین ثبت شده است.برخی از محققان اسفندگان اصلی  (سپندار مازگان) را در روز 5 اسفند برابر با 23 فوریه اعلام می کنن اما برخی دیگر از محققان معتقدند که در روز 29 بهمن یا 17 فوریه می باشد. پس چرا دو تاریخ برای این جشن اعلام شده؟ دلیل این فاصله 6 روزه مربوط به محاسبات سال خورشیدی معاصر ایران است که 365.25 روز است که در یک سال ماهها 30 روزه نیستند. بنابراین این محققان تصمیم گرفتند که در تقویم اصلاحاتی انجام دهند و روز اسفندگان (سپندار مازگان) را 6 روز زودتر اعلام کنند که این اصلاحات باعث ناراحتی در بین افرادی شده است که دوست دارند این سنت قدیمی را بازیابی کنند.

iran-love-dayسپندا-مزگانن

تاریخچه سپندار مازگان

ایرانیان دارای فرهنگ غنی با بسیاری از اعیاد بزرگ بر اساس مناسبت های مخصوصی هستند که با خوشبختی و شادی آمیخته شده اند. در ضیافت سپندار مازگان ، زمین پرستش می شد و زنان را نیز مورد ستایش و احترام قرار می دادند. در این روز زنان و دختران روی تخت می نشستند و مردان و پسران مجبور بودند از آنها پیروی کنند و هدایا و هدایایی را برای آنها به تقدیم می کردند. در این روز به مردان یادآوری می شد که زنان را تحسین و احترام می کنند. همچنین بر این اعتقاد بودند که سپندارمذگان فرشته نگهبان زمین است. این سمبل فروتنی است ، به معنای کل آفرینش است. اینها خصوصیات نسبت داده شده  به زمین است که در زیر پاهای ما می باشد پس بنابراین نمادی از فروتنی و عشق است.

ما  به عنوان انسان ، بر این باوری موجوداتی وجود دارند که ما آنها را ناخوشایند و ناپسند می بینیم ، اما زمین مانند ما نیست. او همه موجودات را در آغوش می گیرد و آنها را به طور یکسان دوست دارد. مثل مادری که همه بچه ها را به طور یکسان دوست دارد ، حتی وقتی زشت باشند. در فرهنگ باستانی ما ، مادر با نماد سپندارمذگان یا زمین است. آیا تاکنون عشقی را مقدس تر از عشق مادر به فرزندان دیده اید؟

داستان های معروف و مشهور ایران

لیلی و مجنون

لیلا و مجنون یک داستان کلاسیک عاشقانه است که برجسته ترین آنها توسط شاعران بزرگ نظامی گنجوی و محمد فضولی بیان شده است. در بسياري از فرهنگ هاي خاورميانه و شبه قاره بیان شده مانند مسلمانان ، صوفی ، هندو و سکولار. لیلا و قیس (مجنون)، از کودکی عاشق هم هستند اما اجازه ازدواج نداشتند. قیس (به نام مجنون ، که به معنی “تملک” است) در فراق لیلا دیوانه می شود. لیلا با فرد دیگری ازدواج می کند و مجنون بعنوان عاشق در فراق منتظر می نشیند و تمام زندگی خود را وقف نوشتن اشعاری در مورد عشق عمیق خود به لیلا می کند. اگرچه آنها تلاش می کنند با هم ملاقات کنند ، بدون این که باهم وارد یک رابطه شوند می میرند.

شیرین و فرهاد

داستان عشق غم انگیز آنها امروز از ترکیه تا هندوستان به خوبی شناخته شده و به خصوص در ایران زبان زد است. رویارویی شیرین و فرهاد بخشی از داستان عاشقانه طولانی و بسیار غم انگیز آن ها را تشکیل می دهد. فرهاد ، مهندسی فروتن ، هنرمند و صنعتگر مشهوری بود که به دلیل مهارت خود در حکاکی کردن بر روی سنگ زبان زد بود و در خدمت شیرین ملکه ارمنستان بود و در این مسیر فرهاد عاشق شیرین شد.

خسرو برای این که فرهاد را از عشق به شیرین منصرف کند ، کاری غیرممکن را به فرهاد محول کرد او به فرهاد گفت باید تونلی از وسط کوه بهیستون حفاری کند. قبل از شروع این کار دشوار، فرهاد صورت شیرین را به روی صخره حکاکی کرد. داستان فرهاد خوب تمام نمی شود او از طرف خسرو فریب می خورد خسرو به او می گوید که شیرین مرده، فرهاد پس از شنیدن این جمله خود را با استفاده از وسایلی كه از آن برای حفاری استفاده می کرد خود را می کُشد.

درمورد : ولنتاین بخوانید ..

منبع: http://www.welcometoiran.com

درباره ی aydin

بررسی کنید

روز ولنتاین

اشعار عاشقانه بهار، بی تو در این خانه گل نخواهد داد ______________ هوای عطر تو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *