کافئین چیست ؟

کافئین چیست و تاثیر آن بر سیستم ایمنی بدن چگونه است؟

هر روز ، میلیاردها نفر برای تقویت بیدار شدن به کافئین تکیه می کنند. در حقیقت ، این محرک طبیعی یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده در جهان است. از کافئین اغلب به دلیل تأثیرات منفی آن بر خواب و اضطراب صحبت می شود. با این حال ، مطالعات همچنین حاکی از فواید مختلف سلامتی آن است. در این مقاله جدیدترین تحقیقات در مورد کافئین و سلامتی شما بررسی شده است.

کافئین چیست ؟

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در گیاهان چای ، قهوه و کاکائو یافت می شود. کافئین، با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی، به شما کمک می کند تا هوشیار باشید و از بروز خستگی جلوگیری می کند.

مورخان اولین چای دم کرده را تا سال 2737 قبل از میلاد ردیابی کرده اند. طبق گزارش ها ، قهوه سالها بعد توسط یک چوپان اتیوپیایی، کشف شد، زمانی که او متوجه شد بزهایش پس از خوردن این گیاه بسیار پر انرژی می شوند.نوشابه های کافئین دار در اواخر دهه 1800 به بازار آمد و به زودی نوشیدنی های انرژی زا به دنبال آن رفتند. امروزه 80٪ از جمعیت جهان هر روز یک محصول کافئین دار مصرف می کنند و این تعداد برای بزرگسالان در آمریکای شمالی به 90٪ می رسد.

Caffeine is a natural stimulant consumed worldwide. Most people get it from coffee, tea, soft drinks, energy drinks or chocolate. کافئین یک محرک طبیعی است که در سراسر جهان مصرف می شود. بیشتر افراد آن را از قهوه ، چای ، نوشابه ، نوشیدنی انرژی زا یا شکلات دریافت می کنند.

کافئین چگونه عمل می کند؟

پس از مصرف، کافئین به سرعت از روده به جریان خون جذب می شود. از آنجا به کبد سفر می کند و به ترکیباتی تقسیم می شود که می توانند بر عملکرد اندام های مختلف تأثیر بگذارند. گفته می شود ، تأثیر اصلی کافئین بر مغز است. این عمل با مسدود کردن اثرات آدنوزین، که یک انتقال دهنده عصبی است و سیگنال های خستگی را به مغز، مخابره می کند و شما، احساس خستگی می کنید مانع از احساس خستگی می شود تا زمانی که اثرش از بین برود.

به طور معمول ، سطح آدنوزین در طول روز رشد می کند ، باعث می شود که شما به طور فزاینده ای خسته تر شوید و باعث می شود، بخواهید بخوابید. کافئین به شما کمک می کند با اتصال به گیرنده های آدنوزین در مغز بدون فعال کردن آنها بیدار شوید. این اثر آدنوزین را مسدود می کند و منجر به کاهش خستگی می شود. کافئین همچنین ممکن است سطح آدرنالین خون را افزایش داده و فعالیت انتقال دهنده های عصبی دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش دهد. این ترکیب بیشتر مغز را تحریک کرده و حالت برانگیختگی ، هوشیاری و تمرکز را تقویت می کند. از آنجا که بر مغز شما تأثیر می گذارد ، اغلب از کافئین به عنوان داروی روانگردان یاد می شود. علاوه بر این ، کافئین تمایل دارد که تأثیرات خود را به سرعت انجام دهد.

به عنوان مثال، مقدار موجود در یک فنجان قهوه می تواند حداقل 20 دقیقه طول بکشد تا به جریان خون برسد و حدود یک ساعت برای رسیدن به اثربخشی کامل زمان لازم دارد. 

کدام غذاها و نوشیدنی ها حاوی کافئین هستند؟

کافئین به طور طبیعی در دانه ها ، آجیل ها یا برگ گیاهان خاص یافت می شود.این منابع طبیعی سپس برای تولید غذاهای کافئین دار و نوشیدنی برداشت و فرآوری می شوند. در اینجا مقادیر کافئین در هر 8 اونس (240 میلی لیتر) برخی نوشیدنی های محبوب پیش بینی شده است

  • اسپرسو: 240-720 میلی گرم.
  • قهوه: 102-200 میلی گرم.
  • نوشیدنی های انرژی زا: 50-160 میلی گرم.
  • چای دم کرده: 40-120 میلی گرم.
  • نوشابه: 20-40 میلی گرم.
  • قهوه بدون کافئین: 3-12 میلی گرم.
  • نوشیدنی کاکائو: 2-7 میلی گرم.
  • شیر شکلات: 2-7 میلی گرم.

برخی غذاها نیز حاوی کافئین هستند. به عنوان مثال ، 1 اونس (28 گرم) شکلات شیر حاوی 1-15 میلی گرم کافئین است ، در حالی که 1 اونس شکلات تیره 5-35 میلی گرم کافئین دارد. همچنین می توانید کافئین را در برخی داروهای بدون نسخه مانند داروهای سرماخوردگی ، حساسیت و درد پیدا کنید. همچنین یک ماده رایج در مکمل های کاهش چربی است.

Caffeine is most commonly found in coffee, tea, soft drinks, chocolate and energy drinks. کافئین بیشتر در قهوه ، چای ، نوشابه ، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود.

محصولات پیشنهادی امیتان:

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.