فواید روغن سیاه دانه برای سلامتی و زیبایی

روغن سیاه دانه چیست؟

یک بوته کوچک گلدار با گلهای بنفش یا مایل به سفید است که در اروپای شرقی ، خاورمیانه و غرب آسیا رشد می کند.

گرچه ممکن است غیرمنتظره به نظر برسد ، درختچه میوه هایی تولید می کند که دارای دانه های سیاه و ریزی هستند. این دانه های سیاه هزاران سال است که در درمان ها استفاده می شود.

ثابت شده است که روغن سیاه دانه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است. این موارد می توانند به التهاب داخل بدن و پوست کمک کنند. گیاهان و مکمل ها توسط FDA کنترل نمی شوند. در مورد مارک های معتبر تحقیق و استفاده کنید.

فواید سلامتی روغن سیاه دانه

روغن دانه سیاه در درمان برخی از شایع ترین شرایط سلامتی ، از جمله فشار خون بالا و آسم نوید بخش است. همچنین فعالیت ضد قارچی قوی ای را علیه Candida albicans نشان می دهد – مخمری که می تواند در بدن رشد بیش از حد کند و منجر به کاندیدیازیس شود. نمونه هایی از سایر مزایای سلامتی روغن سیاه دانه عبارتند از:

  • کاهش فشار خون بالا: نشان داده شده است که مصرف عصاره دانه زیره سیاه به مدت دو ماه فشار خون بالا را در افرادی که فشار خون آنها به میزان ملایم افزایش یافته کاهش می دهد.
  • کاهش کلسترول بالا: ثابت شده است که مصرف روغن سیاه دانه باعث کاهش کلسترول بالا می شود. سرشار از اسیدهای چرب سالم است که می تواند به شما در حفظ سطح کلسترول سالم کمک کند. نمونه هایی از این اسیدهای چرب شامل اسیدهای لینولئیک و اسید اولئیک است. سطح روغن ها بسته به محل رشد دانه های سیاه متفاوت است. همچنین ممکن است افراد در هنگام مصرف دانه های خرد شده نتیجه بگیرند.
  • کاهش علائم آسم: اثرات ضد التهابی روغن سیاه دانه ممکن است تا بهبود علائم آسم گسترش یابد. اثر آن در کاهش التهاب در مجاری تنفسی نیز ممکن است به علائم برونشیت کمک کند.
  • کاهش ناراحتی معده: خوردن دانه های سیاه یا مصرف روغن سیاه دانه با تسکین درد و گرفتگی معده همراه است. این روغن می تواند به کاهش گاز ، نفخ معده و همچنین بروز زخم کمک کند.

همچنین تصور می شود روغن سیاه دانه دارای خاصیت ضد سرطانی است. اگر به صورت موضعی استفاده شود ، ممکن است به مقابله با سرطان های پوست کمک کند.

  • بخشهایی از روغن سیاه دانه معروف به تیموكینون و سایر معجونهای دانه قادر به كاهش رشد تومور در موشهای آزمایشگاهی بودند. این روغن همچنین ممکن است به کاهش اثرات مخرب بافتی در برابر اشعه که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود ، کمک کند. اما این نتایج در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. روغن سیاه دانه نباید به عنوان جایگزینی برای درمان های معمول سرطان استفاده شود.

فواید زیبایی روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه کاربردهای مختلفی دارد و برای شرایط پوستی مشکل آفرین مفید است. این روغن در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی سالم و داروخانه ها یافت می شود. نمونه هایی از کاربردها برای زیبایی و پوست عبارتند از:

  • آبرسانی به موها: روغن دانه سیاه را می توان روی موهای انسان قرار داد تا نرم شود و باعث درخشندگی شود.
  • پسوریازیس: نشان داده شده است که استفاده از روغن سیاه دانه باعث کاهش بروز پلاک های پسوریازیس می شود.
  • نرم کننده پوست: روغن سیاه دانه به روغن ها و مرطوب کننده ها اضافه شده است تا رطوبت و آبرسانی پوست را بهبود بخشد.
  • ترمیم زخم: ثابت شده است که استفاده از روغن سیاه دانه باعث کاهش التهاب و وجود باکتری برای بهبود زخم می شود. گرچه به نظر نمی رسد در رشد فیبرهای کلاژن جدید مفید باشد ، اما سایر عوامل رشد را تحریک می کند تا به بدن کمک کند پوست جدید و سالم ایجاد کند.

 

درباره ی aydin

بررسی کنید

مواد غذایی که خنکتان می کند

فواید سیر و سیر سیاه

مزایا و فواید سیر و سیر سیاه مقدمه : سیر یکی از سبزی های و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.