روانشناسی مخاطب

مخاطب  به چه کسی گفته می شود ؟ به شخصی گفته می‌شود که به وی خطاب شود.

به عبارت دیگر در یک ارتباط دو یا چند طرفه، به شخص یا اشخاصی که به او سخنی گفته می‌شود، مخاطب می‌گویند.

و مخاطب شناسی به معنای ساده به این معناست که یعنی این که ما باید مخاطب خود را بشناسیم و مطابق با هر شخصی کارموردنظررا پیش ببریم .

مفهوم چند رسانه ای

استفاده از رسانه های مختلف مانند متن، طراحی، گرافیک، عکس، صدا، ویدئو، انیمیشن… در کنار یکدیگر جهت انتقال بهتر پیام را چندرسانه ای یا Multimedia Environments گویند .

رسانه ها :
1- نوشته (Text)
2- تصویر (picture-image)
3- صدا (Audio-sound)
4- فیلم (video)
5- اینیمیشن (animation)
و غیره ..

لازم است این موضوع را بدانید که اولین رسانه کتاب بوده است (Text)

رنگ شناسی

خب، می رسیم به رنگ شناسی. خب اگه بخواهیم از تعریف های زیاد پرهیز کنیم و ساده بگیم ، منظور از رنگ شناسی این هست که ما هر رنگی را از هر لحاظ ، ابعادی و روانشناسی، بشناسیم و درک کنیم و از آن ها به بهترین حالت ممکن درهر زمینه ای که نیازهست بهره ببریم و استفاده کنیم.

انواع رنگ ها و توضیحات مربوطه

قرمز:
قرمز یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می کنند و واکنش شدیدتری نسبت به آن
نشان می دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی، بر انگیختگی جنسی و هیجان به آن نسبت داده می
شود.

قرمز ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می برد و تنها هاله هایی از رنگ قرمز بر روی هر
چیزی می تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. چه علامت خطر، چه روز ولنتاین، به هر حال قرمز آنجاست تا
حواس شما را خود جلب کند و چشمانتان را خیره سازد.

آبی:
در میان رنگ ها، بیشترین تعداد مردم موافقند که آبی بهترین رنگ است! شاید به آن خاطر باشد که مشاهده
این رنگ سبب ایجاد هورمون های شیمیایی خاصی در بدن می شود که آرامش را ارتقا می بخشند. آبی اصولاً بااحساساتی نظیر: اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون و سکوت، و توجه و تمرکز همراه است.

باید توجه داشت که برخی از ترکیبات رنگ آبی اثرات پویاتر و پرتحرک تری دارند و برخی از آنها سردتر و
دور از دسترس می نمایند. در برخی پژوهش ها اثبات شده که آبی توانایی کارمندان و ورزشکاران را نیز افزایش
می دهد.

زرد:
زرد رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و
سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می کنند.

برخی از ترکیبات و سایه های زرد می توانند
فرد را از نظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند.

سبز:
سبز بیشتر برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از آبی دومین رنگ پر
طرفدار در میان عموم افراد است. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسکین را به افراد القا می کند.

ترکیب نادرست سبز ممکن است احساساتی نظیر بی حالی و ناخوشی، را در فرد ایجاد کند. به طور کلی سبز معمولاً نماد مفاهیمی نظیر: صلح، افتخار آفرینی، خوش شانسی، و باروری و حاصل خیزی است.

مشکی:
مشکی یک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می کند. در برخی از
فرهنگ ها این رنگ افراد را به یاد از دست دادن جان عزیزانشان می اندازد.

رنگ سال 2020

اعلام رنگ PANTONE از سال 2020
PANTONE 19-4052 کلاسیک آبی با ایجاد آرامش ، اعتماد به نفس و ارتباط ، این رنگ آبی پایدار ، تمایل ما به بنیادی قابل اعتماد و پایدار را برجسته می کند که می توانیم در هنگام عبور از آستانه به یک دوره جدید ، از آن استفاده کنیم.

رنگ آبی بی انتها و ماندگار ، PANTONE 19-4052 Classic Blue در سادگی بسیار زیبا است. نمایانگر آسمان هنگام غروب ، ویژگی های اطمینان بخش فکری. PANTONE 19-4052 Classic Blue آرزوی ما برای ایجاد یک پایه مطمئن و پایدار را برجسته می کند که در هنگام عبور از آستانه به یک دوره جدید ، یک پایه مطمئن و پایدار را می سازیم.

PANTONE 19-4052 Classic Blue که در روان ما به عنوان یک رنگ آرامش بخش ساخته شده است ، احساس آرامش و آرامش را به روح انسان می بخشد و به آن پناه می برد. PANTONE 19-4052 Classic Blue با کمک به غلظت و لیزر مانند وضوح ، دوباره به فکر ما می پردازد. رنگ آبی انعکاس پذیر ، انعطاف پذیری آبی کلاسیک را تقویت می کند.

ما به رنگ های صادقانه بیشتر گرایش پیدا می کنیم،چون، نوید محافظت را ارائه می دهند. PANTONE 19-4052 Classic Blue غیر تهاجمی و به راحتی قابل اعتماد است و خود را به تعامل آرام تبدیل می کند. و به همین دلیل است که مورد علاقه جهانی واقع شده و به راحتی پذیرفته می شود.

درباره رنگ پنتون سال

بیش از 20 سال ، رنگ سال Pantone در توسعه محصولات و تصمیم گیری های خرید در صنایع مختلف ، از جمله مد ، مبلمان خانگی و طراحی صنعتی و همچنین بسته بندی محصول و طراحی گرافیکی تأثیر گذاشته است.

روند انتخاب Pantone Color of Year نیاز به توجه اندیشمندانه و تحلیل روند دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله ، کارشناسان رنگ Pantone در موسسه رنگ Pantone دنیا را جستجو می کنند تا به دنبال تأثیرات رنگ جدید باشند. این امر می تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم های تولیدی ، مجموعه های هنری مسافرتی و … هنرمندان جدید ، مد ، کلیه زمینه های طراحی ، مقصد مسافرتی محبوب و همچنین شیوه های زندگی جدید ، سبک های بازی و شرایط اقتصادی و اجتماعی باشد. تأثیرات ممکن است ناشی از فن آوری های جدید ، مواد ، بافت ها و جلوه هایی باشد که رنگ را تحت تأثیر قرار می دهد ، سیستم عامل های مربوط به رسانه های اجتماعی و حتی رویدادهای ورزشی آینده که توجه جهانی را به خود جلب می کند.

درباره موسسه رنگ پانتون

موسسه رنگ Pantone واحد تجاری در Pantone است که رنگ های برتر باند فصلی را برجسته می کند ، رنگ Pantone of Year را انتخاب می کند ، روندهای جهانی رنگ را پیش بینی می کند و به شرکت ها در زمینه رنگ برای هویت بصری محصول و برند توصیه می کند. از طریق پیش بینی روند فصلی ، روانشناسی رنگ و مشاوره رنگ ، موسسه رنگ Pantone با مارک های جهانی همکاری می کند تا در استراتژی طراحی خود از قدرت ، روانشناسی و احساسات رنگ به طور مؤثر بهره ببرد.

منابع :

store.pantone.com

wikipedia.org

درباره ی aydin

بررسی کنید

10 راز افراد موفق

در این مقاله می خواهیم 10 راز افراد موفق را که عموما از ویژگی های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.