زگیل تناسلی یا اچ پی وی
یکی از بیماری های خطرناک مقاربتی

همه چیز درباره بیماری HPV

 همه چیز درباره بیماری HPV یا زگیل تناسلی

مقدمه :

در این مقاله از امیتان بلاگ قصد داریم هر آنچه برای دانستن درابطه با بیماری اچ پی وی(HPV) یا زگیل تناسلی، لازم هست به زبان عام، بیان کنیم تا شاید در جهت کنترل این بیماری، قدمی برداشته باشیم.

با گسترش امکانات ارتباطی در عصر انفجار اطلاعات ، اطلاعات به شدت در اختیار افراد قرار می گیرد و یافتن اطلاعات مورد نظر خیلی راحت شده است.

بنابراین در هر جای دنیا که باشی با داشتن یک گوشی همراه هوشمند و یک خط اینترنت به راحتی می توانی از همه جای دنیا مطلع باشید.

به نظر همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رود اما همه چیز به همین اندازه که تصور می کنیم خوب پیش نمی رود.

یکی از مشکلاتی که امروزه بسیار به چشم می آید، استفاده بیش از حد استاندارد کودکان و نوجوانان از اینترنت به واسطه در دسترس بودن گوشی های هوشمند است. اما آیا هر آنچه این قشر از افراد جامعه از محتوای اینترنت استفاده می کنند مقتضای سن آنهاست؟

پاسخ این پرسش ناگفته پیداست. بسیاری از نوجوانان در اینترنت با محتواهای غیر مفید و اکثرا غیر اخلاقی و مشخصا جنسی آشنا می شوند و به دلیل شرایط سنی ، به سرعت گرایش پیدا می کنند و حتی متاسفانه به این حیطه ها کشیده می شوند بدون آنکه از عوارض احتمالی ناشی از رفتار های جنسی پر خطر مطلع باشند.

و به این ترتیب زمینه شیوع بیماری های مقاربتی، بسیار جدی گسترده می شود.

البته این مهم در کشورهای توسعه یافته تا حدود بسیار زیادی با توجه به آموزش های لازم در مراکز آموزشی  و مدارس قابل کنترل تر هست. اما در کشورهای در حال توسعه و به ویژه در کشور های جهان سوم که سیستم آموزشی بسیار ضعیفی و آسیب پذیری دارند،  شکل جدی این مشکلات به عیان دیده می شود.

یکی از این بیمار های خطرناک اچ پی وی یا زگیل تناسلی هست که موضوع مقاله ما هست.

 

HPV یا زگیل تناسلی چیست؟

HPV یا زگیل تناسلی یکی از بیماری های عفونی و البته شایع ترین بیماری عفونی یا ویروسی جهان در عصر حاضر هست که معمولا عموم مردم اطلاعات بسیار کمی در مورد آن دارند.

در این بیماری زائده هایی به شکل گل کلم به صورت تکی و پخش یا به صورت مجتمع، روی پوست، در ناحیه تناسلی مردان و زنان ایجاد می شود که علاوه بر ایجاد منظره ای زشت، بسیار هم اذیت کننده است. االبته این زائده ها می توانند در دهان و حلق و … هم ایجاد شوند.

عامل ایجاد بیماری ویروسی است به نام ویروس پاپیلومای انسانی که با ورود به بدن و انجام فعالیت های خود، باعث ایجاد این زائده ها می شود. البته ممکن هست در برخی از بیماران این زائده ها یا زگیل ها ایجاد نشود.

زگیل تناسلی یا اچ پی وی
یکی از بیماری های بسیار شایع جنسی

دلایل شیوع  زگیل تناسلی یا اچ چی وی(HPV):

دلایل زیادی در شیوع این بیماری نقش دارند که از آن جمله می توان به دلایل فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، بهداشتی و … اشاره کرد. البته میزان تاثیر گذاری هر کدام از آنها ، به نسبت جامعه مورد مطالعه، متفاوت است.

اما با همه اینها شاید بتوان گفت ، مهمترین دلیل شیوع گسترده این بیماری عدم آگاهی مناسب مردم نه تنها در ایران که در جهان، از وجود  این بیماری، راه های انتقال آن و نیز پیشگیری از ابتلا به آن است.

البته در کشورهای توسعه یافته به دلیل آگاهی بخشی مناسب و نیر انجام واکسیناسیون در سنین خاص این، بیماری در حد بسیار زیادی کنترل شده و می شود، اما در کشورهای کمتر توسعه یافته جهان و در حال توسعه ،سرعت شیوع این بیماری بسیار بالاست.

روابط نامشروع جنسی
اصلی ترین عامل بیماری زگیل تناسلی روابط کنترل نشده جنسی با شرکای جنسی متفاوت است

آمار مبتلایان در ایران و جهان :

تخمین زده می شود در حال حاضر در کل جهان، حدود 700 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده باشند و سالانه بیش از 500 هزار نفر به این آمار اضافه شود.

در کل،  نرم جهانی شیوع این بیماری بین 9 تا 13 درصد هست و البته در مورد ایران آمار دقیقی وجود ندارد، ولی آنچه مسلم است ، در سال های اخیر به واسطه افزایش  روابط جنسی و به تبع آن افزایش رابطه های کنترل نشده به ویژه در سنین نوجوانی و جوانی ، شیوع این بیماری ، شیب تندتری گرفته و شاید هم میزان آن از حداکثر نرم جهانی هم بالاتر باشد.

 

انواع ویروس های زگیل تناسلی :

تا به حال 200 نوع از انواع ویروس های HPV شناسایی شده اند که 40 نوع آن منجر به بروز زگیل می شوند.

از بین این 40 نوع ویروس که با تیپ ها مختلف نامگذاری شده اند، برخی تیپ ها خطرناک هستند، مثل تیپ های 16 و 18  و سریع باید روند درمان آنها آغاز شود و گرنه می تواند منجر به بیماری های خطرناکی چون سرطان شوند. برخی دیگر دارای خطر متوسط و برخی تیپ ها نیز کم خطر هستند.

زگیل های برخی انواع کم خطر، به مرور زمان از 2 تا 3 سال از بین می روند اما این دلیل بر بهبود بیماری نیست و احتمال دارد که ویروس بیماری همچنان در بدن باقی مانده باشد و فرد تاقل خود عامل انتقال باشد.

 

راه های تشخیص اچ پی وی :

وجود زگیل هایی در ناحیه تناسلی یا مقعد یا حتی دهان و حلق می تواند نشانه ای از ابتلا به HPV باشد. اما بهترین راه تشخیص بیماری آزمایش خون هست که می توان نشان دهد که آیا ویروس در بدن وجو دارد یا نه و اگر بله از کدام تیپ.

انواع زگیل های تناسلی
شکل های مختلف زگیل های تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی یا HPV :

علاوه بر شایع ترین روش انتقال ویروس HPV که همانا ارتباطات جنسی مشکوک، کنترل نشده و و با شرکای جنسی بیشتر از یک نفر است، روش های زیر هم می توانند موجب انتقال بیماری شوند.

  • ارتباط پوست با پوست
  • ارتباط پوست با مخاط
  • استفاده از لوازم مشترک آلوده به ویژه در آرایشگاه های زنانه
  • استخر، و توالت فرنگی عمومی یا مشترک
  • از مادر به جنین یا نوزاد

 

لیزر بیکینی
لیزر بدون رعایت مسائل بهداشتی در آرایشگاه های زنانه

راه های پیشگیری  از انتقال زگیل تناسلی :

بر خلاف تصور عام که استفاده از کاندوم در روابط جنسی، از انتقال بیماریهای مقاربتی پیشگیری می کند، با توجه به راه های ذکر شده در انتقال بیماری ، مشخص است که محافظت صددرصد نیست و حتی در صورت استفاده از کاندوم احتمال انتقال بیماری باز هم وجود دارد. بنابراین بهترین راه پیشگیری از ابتلا به HPV ، محدود کردن روابط جنسی به همسر یا تک شریک جنسی و پرهیز برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک و گوناگون است.

علاوه بر مورد فوق رعایت مسائل بهداشتی هم در مواردی از ابتلا به این بیماری پیشگیری می کند.

سومین راه پیشگیری، واکسیناسیون هست. درسته که واکسن های موجود فقط از ابتلا به چند تیپ مشخص ، پیشگیری می کنند اما تاثیر بسیار خوبی در عدم ابتلا خواهن داشت. به همین جهت ، در کشور های توسعه یافته ، معمولا دختران را از سن 12 تا 18 سالگی واکسینه می کنند.  ضمن اینکه واکسن مربوطه حتما باید قبل از 25 سالگی تزریق شود.

روابط عاشقانه بین همسران
روابط عاشقانه بین همسران

 

روش های درمان زگیل تناسلی :

در دنیای امروز و در پزشکی نوین چند راه برای درمان این بیماری پیشنهاد می شود که در زیر آمده است :

  • فریز
  • لیزر
  • کرایو

اما همه این درمان ها به دلیل اینکه فقط رو جلدی هستند، به ظاهر، زگیل را از روی پوست از بین می برند اما چون ویروس هنوز در بدن وجو دارد و فعال است بعد از گذشت مدت زمانی اندک دوباره زگیل ها بر می گردند. مسلم است که این روش درمان ، درمان دائمی نیست و فقط یک درمان موقت است.

 

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان  :

عدم درمان به موقع بیماری زگیل تناسلی به ویژه تیپ ها خطرناک و متوسط آن می تواند موجب بروز بیماری سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان پروستات در مردان شود.

طبق آمار های موجود شیوع این بیماری در میان زنان شیب تندتری نسبت به مردان دارد . در حال حاضر تعداد زنان مبتلا نسبت به مردان، تفاوت معناداری دارد.

نکته بسیار مهم اینکه در کشور ما ایران دومین سرطان شایع بین زنان سرطان دهانه رحم می باشد که عامل 99 درصد این سرطان ها ، زگیل تناسلی یا HPV می باشد.

سرطان دهانه رحم
شایع ترین عارضه زگیل تناسلی در زنان

 

سرطان پروستات
شایع ترین عارضه زگیل تناسلی در مردان

 

آیا زگیل تناسلی درمان دائمی دارد؟

همچنانکه که عرض شد در علم پزشکی نوین و مبتنی بر مواد شیمیایی هیچ درمان دائمی و قطعی برای این بیماری در سراسر دنیا وجود ندارد. به نظر می رسد تنها درمانی که می تواند واقعا درمان دائمی باشد بایست راهکارش، از بین بردن ویروس HPV در داخل بدن باشد و لا غیر.

مهمترین و بهترین راهکار برای از بین بردن ویروس عامل این بیماری و البته سایر بیمار های ویروسی دیگر، تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن است.

سیستم ایمنی بدن اگر بدون عیب و نقص باشد خودش ، می تواند انواع ویروس را در بدن از بین ببرد.

به همین جهت برخی مراکز تحقیقاتی گیاهی از برخی محصولات گیاهی که برای این منظور مناسب هستند، استفاده می کنند.

برای آشنایی با پک این محصولات می توانید اینجا کلیک کنید.

 

درباره ی aydin

بررسی کنید

انواع ماسک برای نرم شدن پوست

انواع ماسک برای زیبا شدن پوست

انواع ماسک برای نرم شدن پوست ماسک صورت می تواند ابزاری خارق العاده برای داشتن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *